Yazarlar

5N1K Algoritması!

5N1K Algoritması! Yeni bir akım başlamış, herkes Yapay Zekâ sohbet robotlarına bir şeyler soruyor. Madem böyle bir akım var, ben de eksik kalmayayım dedim ve Microsoft Bing Chat’in bekleme listesine hemen kayıt yaptırdım. Geçen hafta hesabımın aktif edildiğine dair bir bildirim geldi ve sohbet robotunu hemen kullanmaya başladım.

Microsoft Bing Chat, Yapay Zekâ teknoloji firması OpenAI tarafından geliştirilen GPT-4 destekli yapay zekâ sohbet botudur. Microsoft Edge web tarayıcısına ve Microsoft Bing arama motoruna entegre edilmiş yapay zekâ sohbet botu olan Microsoft Bing Chat’i kullanmak için www.bing.com/new web adresine gidip Microsoft hesabınızla oturum açabilirsiniz.

Microsoft Bing Chat ile sohbet edebilir, arama yapabilir ve kelimelerinizi görüntüye dönüştürebilirsiniz. Microsoft Bing Chat, kullanıcıların aradıkları bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır.

Microsoft Bing Chat ile sohbet ederken 5N1K ile ilgili deneme bir makale yazmasını istedim ve aşağıdaki sonuç ortaya çıktı. Sonuç öylesine şaşırtıcıydı ki, takdiri ve yorumu siz değerli okuyuculara bırakıyorum.

İşte o Microsoft Bing Chat sohbet robotunun yazmış olduğu 5N1K makalesi:

“5N1K, bir haberi veya olayı anlatırken kullanılan bir yöntemdir. 5N1K, “Ne?”, “Nerede?”, “Ne Zaman?”, “Nasıl?”, “Neden?” ve “Kim?” sorularının kısaltmalarından oluşur.

Bu soruların cevapları, bir haberi veya olayı anlatırken okuyucuya veya dinleyiciye tam ve doğru bilgi vermek için önemlidir. Bu soruların cevapları, okuyuculara olay hakkında daha fazla bilgi verir ve daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

5N1K yöntemi, sadece haberlerde değil, her türlü yazılı veya sözlü anlatımda kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde okuyucu veya dinleyiciye tam ve doğru bilgi verilmesi sağlanır. Bu yöntem sayesinde bir sorunun kaynağına inilerek çözüm üretilebilir.

Örneğin, bir gazetede yayınlanan bir haberde 5N1K şu şekilde kullanılabilir:

“İstanbul’da dün gece saat 22:00 sularında Beşiktaş’taki bir bankanın şubesinde soygun gerçekleşti. Soyguncular bankaya nasıl girdikleri henüz bilinmeyen bir yöntemle girdiler ve bankadaki kasayı açarak içindeki paraları çaldılar. Polis, soygunun nedenini araştırıyor ve soyguncuların kim olduğunu bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.”

Bu haberde 5N1K’nın tüm sorularına cevap verilmiştir: Ne? (soygun), Nerede? (İstanbul, Beşiktaş), Ne zaman? (dün gece saat 22:00), Nasıl? (henüz bilinmiyor), Neden? (araştırılıyor) ve Kim? (soyguncular).

Bir başka örnek ise, bir televizyon haberinde yayınlanan bir haberde şu cümleler yer alabilir:

“Dün gece saat 22:00 sularında İstanbul’da meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti. Kaza, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana geldi. Kazada hayatını kaybedenlerin kimlikleri henüz açıklanmadı.”

Bu haberde 5N1K sorularının cevapları şu şekildedir:

Ne? Trafik kazası.

Nerede? İstanbul.

Ne zaman? Dün gece saat 22:00 sularında.

Nasıl? Sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu.

Neden? Sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi.

Kim? Kazada hayatını kaybedenlerin kimlikleri henüz açıklanmadı.

5N1K yöntemi, haber yazarken veya bir olayı anlatırken okuyuculara daha fazla bilgi vermek için kullanılır. Bu yöntem sayesinde okuyucular olay hakkında daha fazla bilgi edinir ve daha iyi anlarlar.“

5N1K Algoritması, Yarının Dünyasına Hoş Geldiniz…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

One thought on “5N1K Algoritması!

  • Ugur SAYIN

    Eh artık! Yazar, ciddi bir gayretkeşlikle efor sarfederek her zekâya uygun bir şifre ile anlatmış. Yapay zekânın ne’ lerini, nerede, nasıl, ne zaman ve kimlerin sivri zekâlılık (!) sergileyerek hayatımızı allak bullak edişlerini anlatırken; nasıl kullanılacağını, neler yapılabileceğini anlatışı, benim gibi tembeller için ilk bakışta karmaşık gelen konuyu basite indirgiyor, kolaylaştırıyor. Umudum o ki okuyan, öğrenen, mümkünse katkı verenler olsun…
    Bize de Ömer Bey’e hitaben “eline sağlık ve gayretlerinin sürmesini bekliyoruz” demek düşüyor.
    Herkese sağlıklı ve üstün zekâlı günler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın