Video Galeri

Ahlat Ağacı

Ahlat ağacını yakından tanımak ister misiniz? Ahlat ağacını yakından tanımak isteyenler için, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Ahlat Ağacı;

“Ahlat (Pyrus elaeagnifolia), Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır.

Ahlat ağacı, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur.

Yetişme koşullarına bağlı olarak 3-10 metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Ahlat; kökleri hayatın derinliklerine, dikenli dalları yalnızlığa giden bir armut türü… Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Ahlat ağacını yakından tanımak ister misiniz? Anadolu’nun gizli hazinesi Ahlat ağacını yakından tanımak isteyenler için işte o video:

Bir Cevap Yazın