Yazarlar

Başarısızlık ve Başarı

Başarısızlık ve Başarı Çıtası… Başarısızlık ve Başarı kavramlarında ki çıtanın seviyesi nedir? Bazı insanlar neden daha başarısız veya başarılı olur? Başarısızlık ve başarı kavramlarının sorgulamasını hiç yaptınız mı? Başarısızlık ve başarı kavramları birbiriyle kardeş midir?

Bugün sizlere, konu ile ilgili 2 adet paylaşım yapacağım ve yorumu siz değerli okuyuculara bırakacağım… Paylaşımlardan birincisi; TEDx Talks YouTube kanalında yayımlanan Akademiklink YouTube kanalının kurucusu Akademisyen Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara’nın TEDx İzmit sahnesindeki “Ben Bir Malım” adlı konuşma videosu, diğeri ise Yazar Malcolm Gladwell’e ait Çizginin Dışındakiler (Outliers) kitabı ve kitabın tanıtım yazısı…

Uzun zamandır Akademiklink Youtube kanalını severek takip ediyorum. TEDx Talks YouTube kanalında yayımlanan, Akademiklink YouTube kanalının kurucusu Akademisyen Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara’nın TEDx İzmit sahnesindeki konuşması olan “Ben Bir Malım” adlı videosunu bugün tekrar izledim. Söz konusu yayımlanan videoda, Akademisyen Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara akademisyen olma yolculuğunu, başından geçen olayları, mücadelesini ve “Babişko Asuman” temasıyla anlattığı torpilin tüm hayatını ve hayatları nasıl etkilediğini anlatıyor…

Yayımlanan videonun açıklamasında ise şu ifadelere yer verilmiş:

“Gerçekler mutlu etmez. Ancak mutsuzluğun ve hayatın gerçeklerinin harekete geçirici etkisi vardır. Behçet Yalın Özkara eğitimin mutluluk getireceğine inandı. Bu nedenle ESOGÜ İşletmeden lisans ve doktora, Hacettepe’den Yüksek Lisans, Anadolu İktisattan lisans, Dış ticaret ve Halkla ilişkilerden ise önlisans diplomalarını aldı. Ancak elde ettiği mutluluk çok kısa sürdü. Bu sefer, Yurtdışında eğitim görerek mutluluğu yakalayacağına inandı. Seul Hanyang, Massachusetts ve Michigan üniversitelerinde bulundu. Yine olmadı. Ardından şöhret belki beni mutlu eder diye umdu. Akademiklink isimli bir Youtube kanalı açtı.”

İşte o video:

Paylaşımlardan ikincisi; Yazar Malcolm Gladwell’e ait Çizginin Dışındakiler (Outliers) kitabını geçen hafta okuma şansına sahip oldum. Kitabı sanırım bilmeyenimiz yoktur ve kitabın tanıtım yazısında şu ifadeler yer almaktadır:

“Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.”

Sizce kim haklı? Akademisyen Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara mı, Yazar Malcolm Gladwell mi?

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın