Yazarlar

Boston Dynamics Robotları

Yapay zekalı robot teknolojisinden bahsedildiğinde aklımıza ilk, Boston Dynamics firmasının robotları gelmektedir. 21. yüzyılda robotların ve yapay zekalı yazılımların kullanımı artmaya başlamış, üretim robot üretim sistemine geçmeye başlamıştır. Endüstri 4.0 olarak ifade edilen yeni dönemde yapay zekanın ve robot gücünün insan gücünün yerini alacağı öngörülmektedir.

Endüstri 4.0 dönemine en iyi örnek Boston Dynamics firmasının ürettiği yapay zekalı robotlardır. Firma çeşitli tarihlerde resmi youtube kanalından robotların gelişimini gösteren videolar paylaşmaktadır. Boston Dynamics firmasının yeni paylaştığı videoda yapay zeka teknolojisine sahip Atlas, Spot ve Handle robotları “Do You Love Me” şarkısı eşliğinde yeni yıl dansı yapmaktadır. (Kaynak: https://www.turizmhotels.com/boston-dynamics-firmasinin-robotlari-dans-ediyor/)

Boston Dynamics Robotları:

 

Boston Dynamics firması, 2013 yılında Google’un sahibi olan Alphabet şirketi tarafından satın alındı, şirket daha sonra 2017 yılında SoftBank Group Corp. firmasına satıldı. Boston Dynamics firmasının %80 hissesi aralık ayı içerisinde 1,1 milyar dolar karşılığında SoftBank Group Corp. firması tarafından Hyundai Motor Group firmasına satıldı. Merkezi Güney Kore’nin Seul kentinde bulunan Hyundai Motor Group, otomobil, çelik, inşaat, takım tezgahları, lojistik ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren küresel bir otomotiv grubudur. Alabama’daki 1.8 milyar dolarlık otomobil üretim fabrikası da dahil olmak üzere 10 eyaletteki 40 tesiste çalışan 16.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. (Kaynak: https://www.bostondynamics.com/hyundai-press-release)

Corona virüs (COVID-19) pandemisi ile beraber dijital teknoloji hayatımızın her alanına hızlıca giriş yaptı. Sıkça duyduğumuz yeni dünya düzeninin, yazılım ve yapay zekalı robotlar üzerine kurgulandığını göstermektedir. Boston Dynamics firmasının paylaştığı son video, yapay zekalı robot teknolojisinin geldiği son noktayı göstermektedir. Özellikle Atlas robotun sergilediği dans performansı inanılmaz, gelecekte yapay zekalı robot teknolojisinin nereye gideceği ile ilgili ipucular vermektedir.

Yapılan yorum ve analizlerde, yakın gelecekte milyonlarca insanın mesleğini kaybedip işsiz kalacağı, birçok mesleğin yapay zeka ve robot teknolojisine teslim edileceği öngörülmektedir. Yakın gelecekte bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz yapay zekalı robotları hayatımızın her alanında görmeye başlıyacağız.

Yarının dünyasında teknoloji ve yapay zekalı robotlar insanlığın yararına mı çalışacak? Yoksa insanlığın sonunu mu getirecek?

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın