Yazarlar

Bu hikâye, bilgelik hikâyesidir

Bu hikâye, bilgelik hikâyesidir. Bugün cep telefonuma WhatsApp gruplarında dolaşımda olan aşağıdaki hikâye mesajı geldi. Hikâye, anlam ve ifade bakımından çok şey ifade etmekte olup, insanlar için hayat dersi niteliğindedir. Bu güzel hikâyeyi sizinle paylaşmak istedim.

İşte o hikâye:

“Bir gün insanlardan kaçan, yalnız yaşamayı tercih eden yaşlı Tolstoy’a sorarlar.

“Sürekli yalnız olmaktan bıkmıyor musun?”

Yaşlı adam  cevap verir:

” Yapacak çok işim var. İki şahin eğitmem gerekiyor.

Ve iki kartal.

İki tavşan sakinleştirmek ve yılanı eğitmek.

Eşeği  motive etmek ve aslanı evcilleştirmek.”

”-Ama senin etrafında hiç hayvan göremiyoruz!”

“-Neredeler?”

“Onlar içimizde yaşayan hayvanlardır.”

“İki Şahin” gördükleri her şeye saldırıyorlar.

İyi-kötü, faydalı-zararlı onlara ayırt etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim GÖZLERİM.

“İki kartal” dokundukları her şeyi mahvediyor, yaralıyor, parçalıyorlar. Onlara hizmet etmeyi ve zarar vermeden yardım etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim ELLERİM.

“Tavşanlar” her zaman korkarlar, kaçarlar ve saklanırlar. Onları sakinleştirip, zor durumlarla başa çıkmayı öğretmeliyim, beladan kaçmayı değil. Çünkü onlar benim AYAKLARIM.

En zor kısmı “yılanı” izlemek.

Sıkı bir kafeste, güvenli bir şekilde kilitli olsa da her zaman saldırmaya, sokmaya, yakın olan herkesi zehirlemeye hazır. Bu yüzden onu takip edip, disiplinli olmalıyım. Çünkü bu benim DİLİM.

“Eşek” herkesin bildiği gibi çok inatçı, sonsuza kadar yorgun ve işini yapmak istemiyor. Bu yüzden ona şükretmeyi ve akışta olmayı öğretmeliyim. Çünkü bu  benim VÜCUDUM.

Ve sonunda kral olmak ve herkese emretmek isteyen bir “aslanı” evcilleştirmek istiyorum. Gururlu,  kibirli ve dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. O aslanı terbiye etmeliyim. Çünkü bu benim EGOM.”

“Gördüğünüz gibi yapacak çok işim var”

Bilgelik; derin ve kapsamlı düşünme, erdemli insan olma ve akıl yeteneğini ön plana çıkarma olarak tanımlanabilir. Bilge insanlar, derin düşünce ve felsefeye sahip insanlardır. Bilgeliğin özünde felsefe, tarih, din, sosyoloji ve psikoloji bulunmaktadır. Bilge insanların ortak özellikleri; deneyim, maneviyat, sevgi, saygı, empati, erdem, tarafsızlık, akıl, hoşgörü, iyilik ve merhamet…

Bu hikâye, bilgelik hikâyesidir. Siz de kendi hikâyenizin bilgesi olmak ister misiniz?

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın