Teknoloji

Bu hikâye, Elon Musk’ın başarı hikâyesidir

Paylaş:

Bu hikâye, Elon Musk’ın başarı hikâyesidir. Elon Musk, kimilerine göre dâhi, kimilerine göre geleceğin dünyasını şekillendiren mucit, kimilerine göre attığı tweetlerle sürekli gündem olan ve dünyaya yön veren gizemli kişilik ve kimi komplo teorilerine göre de insanlığın sonunu getirecek adam…

Attığı tweetlerle Dünya’da ve Türkiye’de sürekli gündem olan Dünya teknolojisine, ekonomisine ve kripto para piyasasına yön veren Elon Musk kimdir?

Wikipedia kaynaklarına göre Elon Musk:

“Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir beyaz babanın çocuğu olarak, Pretoria, Güney Afrika’da dünyaya geldi ve orada büyüdü. Doğduğu yer olan Güney Afrika Cumhuriyeti dışında, Kanada ve ABD vatandaşıdır ve günümüzde hâlen 20 yaşında göç ettiği ABD’de yaşamaktadır. Elon Musk aynı zamanda SpaceX şirketinin kurucusu, CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi; erken yatırımcı, Tesla şirketinin CEO’su ve ürün mimarı; The Boring Company şirketinin kurucusu; Neuralink’in ile OpenAI’nin kurucu ortağı ve ilk eş başkanıdır.

Elon Musk, mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırseverdir. Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınmadan önce, kısa süreliğine Pretoria Üniversitesi [en]’ne katıldı. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada Wharton School’dan ekonomi alanında lisans, fizik alanında ise B.A. ve B.Sc. derecelerini aldı.

Doktora derecesine başlamak için 1995 yılında Kaliforniya’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde, uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yaptı ancak akademik kariyer üzerinden devam etmek yerine iş kariyeri üzerinden devam etmeye karar verdi. 1999’da Compaq tarafından $340 milyona satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi (kardeşi Kimbal Musk ile birlikte) kurdu. Musk, daha sonra çevrimiçi bir banka olan X.com’u kurdu. 2000 yılında, bir önceki yıl PayPal’ı kuran ve Ekim 2002’de eBay’e $1,5 milyara satan Confinity ile birleşti.

Mayıs 2002’de Musk, günümüzde hâlen CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi olduğu, havacılık teknolojisi üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu. Elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, Inc.’e (günümüzdeki Tesla, Inc.) kuruluşundan bir yıl sonra, 2004’te katıldı ve ürün mimarı oldu; 2008’de de şirketin CEO’su oldu. 2006’da, güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity’nin (günümüzdeki Tesla’nın bir yan kuruluşu) kurulmasına yardımcı oldu.

Musk, 2015’te ise dost canlısı olarak gördüğü yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. Temmuz 2016’da, beyin–bilgisayar arayüzlerini geliştirmeye odaklanmış bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu. Musk, Aralık 2016’da elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklanmış bir ‘altyapı ve tünel inşaatı’ şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk, birincil iş arayışlarına ek olarak, Hyperloop ismindeki yüksek-hızlı bir ulaşım sistemi de tasarladı.”

Bu hikâye, Elon Musk’ın başarı hikâyesidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) YouTube kanalı tarafından, 28 Mart 2018 tarihinde yayımlanan “Elon Musk’ın Başarı Hikâyesi” adlı videosunu izlemek ister misiniz?

Bu hikâye, Elon Musk’ın başarı hikâyesidir. İşte o video:

 

Bir Cevap Yazın