Yazarlar

Bu hikâye, hayallerinin peşinden gidenlerin hikâyesidir

Bu hikâye, hayallerinin peşinden gidenlerin hikâyesidir. Bu hikâye, azmin, başarının ve emeğin hikâyesidir. Bu hikâyenin kahramanı, hayallerinin peşinden giden Cengiz Tekin’dir.

Hayallerinin peşinden giden ve ezberleri bozan insanlara karşı her zaman büyük bir saygı ve hayranlık duymuşumdur. Cengiz Tekin, telefon ile görüştüğümüzde saz çalma ve türkü söyleme hayalinden bana bahsetmişti ve geçmişte yaşadığı olayı şöyle ifade etmişti: “Geçmişte saz çalmaya ve türkü söylemeye büyük bir merakım vardı, hayallerimin peşinden giderek saz kursuna kayıt oldum. Saz çalmaya ve türkü söylemeye çok istekliydim ve bunun için büyük bir çaba gösteriyordum. Bir gün saz kursundaki hocanın egosu yüzünden bir olay yaşandı ve ben o gün saz kursunu bıraktım ve bir daha sazı elime hiç almadım” dedi.

Geçen yıl dünyada ve ülkemizde yaşanan corona virüs pandemisi ile birlikte hepimiz evlere kapandık. Salgınla ile birlikte hepimiz evlerde vakit geçirdik, geçirmeyede devam ediyoruz. Bu süreçte bazılarımız kitap okudu, bazılarımız film izledi, bazılarımız da ekmek yaptı. Ben de bu süreçte www.turizmhotels.com web projesini hayata geçirdim, yazılım ve kodlama üzerine eğitimler almaya başladım. Hikâyenin kahramanı olan Cengiz Tekin’de, pandemi sürecinde yaklaşık 30 yıl sonra sazı tekrar eline almış, sıfırdan başlayarak kendi çaba ve emeği ile notaları öğrenmiş, saz çalmaya ve türkü söylemeye tekrardan başlamıştır.

Cengiz Tekin Instagram sayfasından konu ile ilgili yaptığı açıklamada duygularını ve çalışmalarını şu şekilde ifade ediyor:  “Çok emek verdiğim, aşkla yaptığım, sözleri ve müzikleri bana ait, 8 parçadan oluşan Burcu’dan Esintiler (Burculoji) isimli türkü çalışmalarımın birincisini sunuyorum. 10 kıta uzunluğundadır. 7 kıta üzeri destan olarak kabul ediliyor. O yüzden adını Burcu Destanı koydum.”

Eserlerinin söz ve müziklerinin kendisine ait olduğunu, ayrıca eserlerini Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne kayıt ve tescil ettirdiğinide söyledi.

Cengiz Tekin’e ait “Burcu Destanı” videosu:

Cengiz Tekin kimdir?

Cengiz Tekin, uzun yıllar turizm sektörüne büyük emekler veren kişiler arasındadır. Turizm acentası ve otelcilik sektöründe büyük bir tecrübeye sahiptir, yıllarca turizm sektöründe üst düzey yöneticilik yapmıştır. Turizm sektöründeki duruşu, karakteri ve mesleki bilgisi ile örnek gösterilecek kişiler arasındadır. İş hayatında 7 yıla yakın kader birliğimiz oldu, karakterini ve mesleki bilgisini her zaman örnek almışımdır. Cengiz Tekin, turizm sektörünü bıraktı ve yollarımız ayrıldı. Şu an kendisi sağlık sektöründe faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir hastane grubunun ve gruba bağlı üniversitenin üst düzey yöneticiliğini yapmaktadır.

Bu hikâye, hayallerinin peşinden gidenlerin hikâyesidir. Hayallerinin peşinden giden ve ezberleri bozan Cengiz Tekin’e selam olsun… Emeğine, yüreğine ve sesine sağlık…

Yolun açık, azmin ve gayretin bizlere örnek olsun…

Sözlerimi Cengiz Tekin’in çok sevdiği, divan edebiyatının ünlü şairi Bâkî tarafından yazılan ünlü şiirin ünlü mısrası ile bitiriyorum: “Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş…”

Ömer KÖSE

 

Bir Cevap Yazın