Yazarlar

Corona virüs sonrası turizm nasıl olacak?

Corona virüs önlemleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı uygulanacak süreçleri açıkladı. Sertifikasyon programına ilişkin detaylı bilgiye Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın  www.tga.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

İşte o süreçlerin bazıları:

  • Bulaşma önlemleri ile hijyen standartlarını doğrulamak üzere yetkili bir personel görevlendirilecektir.
  • Otellerde, tüm prosedür ve protokolleri izlemek için, kontrol formları ve listeleri hazırlanacaktır.
  • Otellerde, fizik mesafe uygulanacak, yoğunluk yaşanabilecek bölümlerde yer işaretlemeleri yapılacaktır.
  • Otellerde çalışan personele, uygulanacak kural ve süreçlerle ilgili eğitimler verilecektir.
  • Personellerin giriş ve çıkışlarda ateşleri ölçülecek kayıt altına alınıp takibi sağlanacaktır.
  • Otelin departman yöneticileri toplantıları online, personel eğitimini ise e-eğitim şeklinde gerçekleştirecektir.
  • Otelde çalışan personelin MEB onaylı hijyen sertifika belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Açık büfelerin kaldırılması zorunlu olmayacaktır. Açık büfe uygulamasının sürdürülmesi halinde, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmaması ve yiyeceklerle temas kurmalarına yönelik bir cam siperlik bulunacak ve yiyecekler görevliler tarafından misafire verilecektir.
  • SPA, hamam ve fitness salonları açık bulunacaktır. Ancak maksimum süre 30 dakika olacak. Her 30 dakikanın ardından, bu merkezler 15 dakika temizlenip dezenfekte edilecektir.
  • Yemek masaları arasında 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 santimetre fiziki mesafe bulunacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da süreç ile ilgili bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

“Havalimanı işletmeciliği, yerli hava yolları, karayolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokolleri ve sertifikasyon süreçlerini 04 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla tamamladık. Otel işletmeleri için de sertifikasyon süreçlerini Mayıs ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu sertifikasyonu alan tesisler 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Bakanlığın web sayfasından ve diğer tüm kanallardan duyurulacaktır” dedi.

Dünya Turizm Örgütü’nün açıklaması

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) paylaştığı raporda, corona virüsünden dolayı dünya turist sayısının 2019 rakamlarına göre ilk çeyrekte %22 azaldığını açıkladı. Pandemi krizinin, 2019 rakamlarına göre yıllık % 60 ile % 80 oranında düşüşe neden olabileceği öngörüsünde bulundu.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Dünya benzeri görülmemiş bir sağlık ve ekonomik krizle karşı karşıya. Ekonominin en yoğun emek gerektiren sektörlerinden biri olan turizm sektöründe milyonlarca kişinin işinin risk altında olduğunu, turizmin ağır bir darbe alabileceğini iletti.”

Dünya Turizm Örgütü 2020 yılı için 3 farklı senaryo önerdi.

İşte o senaryolar:

Uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve Temmuz ayı başlarında seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine dayalı Senaryo 1 (% -58)

Uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve Eylül başında seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine dayalı Senaryo 2 (% -70)

Uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve seyahat kısıtlamalarının sadece Aralık ayı başlarında hafifletilmesine dayalı Senaryo 3 (% -78)

Uzmanlar 2021 yılında iyileşme belirtilerinin başlıyacağını öngörmektedirler.( https://www.turizmhotels.com/dunya-turizm-orgutu-turist-sayisi-%80-azalabilir/)

Peki bundan sonra ne olacak?

Turizm sektörü, corona virüs önlemleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kriterlere kısa zamanda uyum sağlayıp rotasını belirleyecektir. Ancak, turizm sektörü yatırımcıları ve çalışanları salgın öncesi turizm faaliyetlerini arar mı?  Bunu da zaman gösterecektir.

Sektör olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde sözlerimi, Koç Holding kurucusu Vehbi Koç’un verdiği nasihat ile bitiriyorum:

Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,

İşin varsa bir sıfır daha koymalısın,

İş seninse üç sıfır daha koymalısın,

İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha,

Araban varsa bir sıfır,

Yazlığın varsa bir sıfır daha,

Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi…

Ancak, Sağlığın varsa bir koyarsın başına,

O zaman bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır.

Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere…

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE
turizmmuhasebe05@gmail.com

Bir Cevap Yazın