Turizm

Corona virüs turist sigortası uygulaması başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Turist Koruma ve Destek Sigortası uygulamasını, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına ait www.tga.gov.tr web sitesinde yaptığı açıklama ile duyurdu.

Corona virüs turist sigortası uygulaması başladı. İşte o açıklama:

Tarihi, doğası ve kültürüyle turizmin merkezlerinden olan Türkiye’de daha keyifli ve güvenli bir tatil için Covid-19 teminatlı Turist Koruma Destek Sigortası yaptırabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde Güneş Sigorta tarafından hayata geçirilen bu proje ile Türkiye’nin cennet köşelerinde gönül rahatlığı ile tatil yapmak isteyen misafirlerimiz, ayların yorgunluğunu ve stresini, Covid-19 endişesi olmadan atlatıyor.

İstanbul, Bodrum, Kapadokya, Marmaris, Nemrut, Antalya ve Türkiye’nin diğer harikaları… Masmavi denizler, yemyeşil yaylalar, geniş kanyonlar ve açık hava müzelerinde Türkiye’nin eşsiz güzelliklerini keşfeden misafirlerimiz, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 tedirginliğini Turist Koruma ve Destek Sigortası ile geride bırakarak tatilin tadını çıkarıyor.

Başvurmak ve detaylı bilgi almak için http://www.covidinsurance4turkey.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1-Ürün içeriği ve teminatı nedir?

Covid-19 hastalığı kesin tanısı nedeni ile hastanede tedavi gören kişilerin hastanede yattığı süre boyunca tedavi masraflarını ödeyen bir poliçe türüdür. Kişinin anlaşmalı kurumlardan birinde hastanede yatışı gerçekleşmesi halinde Güneş Sigorta provizyon sistemi ile ödeme yapılır. Anlaşmasız kurumlarda ise elden ödeme yapılır.

Güvence kapsamını poliçedeki teminatlar belirler. Sigortanın size sağladığı hizmet avantajlarını ayrıntılı bir biçimde öğrenebilmek adına, poliçenizi incelemenizi öneririz.

2-Poliçe süresi ne kadardır?

Sigortalının seyahat süresine bağlı olarak en fazla 30 güne kadardır.

3-Poliçe kapsamında hastane yatışına bağlı gün sınırı var mıdır?

Poliçe bitiş tarihinden önce sigortalının yoğun bakımda yatması durumunda poliçe bitmiş dahi olsa 10 gün boyunca tedavi devam eder.

4-Bekleme süresi var mıdır?

Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası’nda bekleme süresi yoktur.

5-Bu üründe yaş sınırı var mıdır?

Covid-19 Turist Koruma ve Destek Sigortası’ndan 0-65 yaş arasındaki herkes faydalanabilir.

6-Covid-19 Özel Sağlık Sigortaları Teminatı Masrafları Sigortası’nın kapsamı nedir?

Bu ürün ile; yurt dışından ülkemize gelenlerin seyahatleri esnasında Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışlarının gerçekleşmesi durumunda özel hastane / devlet hastanesi ayrımı olmaksızın tüm pandemi hastanelerinde oluşabilecek sağlık masrafları karşılanır. Ürüne yoğun bakım masrafları da dâhildir. Hastaneye yatış esnasında Güneş Sigorta provizyon ekiplerinin aranması durumu ile ödeme süreçleri başlar.

7-Hasar ödemesi hangi durumlarda gerçekleşir?

Kişinin kesin Covid-19 tanısı alarak hastane yatış ya da yoğun bakımda yatması ve hasar ödemesi için hastanenin Güneş Sigorta provizyon merkezinden talepte bulunması gerekir. Kurumun pandemi hastanesi olup Güneş Sigorta anlaşması olmaması durumunda elden ödeme yapılır.

8-Anlaşmasız kurumlarda ödeme için neler gerekir?

Anlaşmasız pandemi kurumlarındaki faturaların değerlendirilmesi için pasaport giriş çıkış fotokopileri, pasaport ön yüz fotokopisi, epikriz, doktor takip formları, açık fatura dökümü ve tetkik sonuçları gerekir.

Corona virüs turist sigortası uygulaması başladı. Covid-19 Ekstra Otelde Kalma Masrafı Teminatı

Ürün içeriği ve teminatı nedir?

Sigortalının bu poliçe kapsamında Covid-19 hastalığına bağlı olarak, hastane tarafından otelde gözetim altında tutulması kararı verilmesinden dolayı otelde ekstra konaklamak durumunda kaldığı durumlarda aşağıdaki tabloda seçilecek alternatife göre yazılı olan günlük tazminat limiti ödenecektir. Poliçe süresince ödenecek azami tazminat süresi 15 gün süre ile sınırlı olmak kaydı ile toplamda ödenecek tutar seçilecek günlük limit çarpı 15 gün ile sınırlıdır. Sigorta tazminat esasına göre düzenlenmiş olup, teminat kapsamında belirtilen günlük teminat tutarları Sigortalıya ödenir.

Poliçe süresi ne kadardır?

Teminat sigorta süresi içinde geçerli olmakla beraber; poliçe teminat başlangıcı her durumda ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği andan önce olamaz ve poliçe bitiş tarihi daha ileri tarihli olsa dahi teminat Türkiye sınırları dışına çıkıldığının pasaportla tespit edildiği an sona erer.
Sigorta teminatı, tur bitişinde sona ermekle birlikte, gözetim kararı tur sırasında verilmek kaydıyla, tur süresi bitse dahi azami tazminat süresi kadar tazminat ödenir. Şöyle ki; 7 günlük bir turda, 7. Gün gözetim kararı verilir ise, 15 gün otelde ekstra gözetim altında kalması durumunda 15 günlük tazminat ödenecektir.

Paket SeçeneğiTeminat LimitiPrim
Paket 1:Günlük 100 Avro( Azami 15 GÜN; 1.500 Avro )10 Avro
Paket 2:Günlük 150 Avro( Azami 15 GÜN; 2.250 Avro )14 Avro
Paket 3:Günlük 250 Avro( Azami 15 GÜN; 3.750 Avro )22 Avro

Diğer hususlar nelerdir?

Sigorta 0-65 yaş grubu yurtdışından turistik amaçlı konaklama için gelecekler açısından geçerlidir. Oteller Sigorta ettiren olarak ürünü müşterileri için satın alabilirler. Üründe oda bazlı değil sigortalı bazlı sunulabilmektedir.
Gözetim kararı veren hastanenin kamu pandemi hastanesi olması zorunludur.

Poliçe tanzim aşamasında talep edilecek bilgi ve belgeler nelerdir?

Ad – Soyad – Pasaport No – Yaş – Konaklama Başlangıç Tarihi – Konaklama Bitiş Tarihi

Vaka gerçekleşmesi halinde talep edilecek bilgi ve belgeler nelerdir?

Pandemi Hastanesi tarafından verilecek raporlar ve otelde kalınacağına dair karantina belgeleri – Pasaport Fotokopisi – Otel Konaklama Belgeleri – Sigortalı IBAN no ( Havale/EFT kapsamında doğacak banka masrafları sigortalıya aittir)

Toplu Satınalma Uygulamaları ( Oteller ve Tur Operatörleri için) nedir?

Oteller veya Tur Operatörleri tarafından Sigorta Ettiren sıfatı ile kişi sayısı belirterek toplu satınalma yapılabilir. Ürünümüz toplu satınalma halinde oda bazlı değil kişi bazlı sunulmaktadır. Kişi bazlı toplu alım yapılabilmektedir. Kişi bazlı toplu satınalmalarda grup poliçesi düzenlenerek, kişinin otele girmesi itibariyle 24 saat içinde sigorta şirketine bildirim yapılması zorunludur. Aksi halde poliçe geçerli olmayacaktır. Sigorta Ettiren tarafından belirtilen süre dahilinde yapılan sigortalı bildirimlerini takiben, poliçeier üretilerek sigorta ettirene toplu gönderim yapılabilecektir. Tazminat ödemesi bireysel veya toplu satınalma halinde doğrudan Sigortalı hesabına yapılacaktır. İlgili prim ödemeleri peşin olarak yapılacaktır. Toplu satınalma asgari 100 kişilik gruplar için geçerlidir.

Kaynak: www.tga.gov.tr

Bir Cevap Yazın