Yazarlar

Corona virüs ve tarihçesi nedir?

Corona virüs (COVID-19), Latince’de (Orthocoronavirinae) Güneş Tacı demektir. Güneş atmosferinin yoğunluğu çok düşük ve çok sıcak en dış katmanına Güneş Tacı denir. (Kaynak: Wikipedia)

corona-virüs
corona-virüs

İçerisinde barındırdığı genetik materyal (genom) pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA’dan oluşur. Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüslerdir, 30 kilobazdan büyük bir uzunluğa sahiptir. 125 nanometre büyüklüğe sahip olan virüsün en belirgin özelliği etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine benzediği için corona virüs adını almıştır. (Kaynak: Wikipedia)

Corona virüsler ilk 1960’larda keşfedilmiştir. İlk keşfedilmiş virüsler arasında tavuklarda görülen infeksiyöz bronşitis virüsü ile soğuk algınlığı semptomları gösteren insan hastaların burun boşluklarından alınmış ve insan koronavirüsü 229E ve OC43 olarak isimlendirilmiş iki virüs türü yer almaktadır. İlerleyen zamanlarda aralarında 2003’te keşfedilen SARS corona virüsü, 2004’te belirlenmiş HCoV NL63, 2005’te teşhis edilmiş HKU1, 2012’de fark edilmiş MERS-CoV ile Vuhan kökenli CoVID-19’un da yer aldığı pek çok yeni koronavirüs türü keşfedilmiştir. Bu virüslerin çoğu ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. (Kaynak: Wikipedia)

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs (COVID-19) pandemisi ilk, 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Wuhan’da ortaya çıkmıştır. 2020 yılının Ocak ayında corona virüsün bulaşma oranında artışlar yaşanmıştır. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın pandemisi ilan edilmiştir. Türkiye’de ilk vaka 11.03.2020 tarihinde görülmüştür.

Kademeli normalleşme dönemine girdiğimiz bu günlerde Sağlık Bakanlığı  Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar veya kış aylarında salgında 2. dalganın geleceği öngörüsünde bulunmuştur.

İşte o konuşma:

 

Yapılan analiz ve komplo teorilerinde Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in corona virüs salgınını yaratmış olabileceği iddia ediliyor. 2015 yılında yaptığı konuşmada tüm dünyada virüs salgını yaşanacağı öngörüsünde bulunuyor.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in 2015 yılında yaptığı virüs ile ilgili yaptığı işte o konuşma:

 

Peki bundan sonra ne olacak?

Uzay’da koloniler kuracağız diyen insanlık virüs karşısında çaresiz kalmıştır. Corona virüs aşısının kullanımının 18 ayı bulacağına dair açıklamalar yapılıyor. Corona virüs (COVID-19) salgını, komplo teorilerinde anlatıldığı gibi laboratuvar ortamında üretilen virüs ise bu senaryoyu kurgulayıp düğmeye basanlar dışında kimse ne olacağını bilmiyor, doğal yollardan gelişen virüs ise yine kimse ne olacağını bilmiyor her şey soru işareti. Toplum olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde akıl sağlığımızı ve soğukkanlığımızı koruyup, bilgi kirliliğinin önüne geçmemiz gerekiyor.

Sözlerimi, alıntı corona virüs günlükleri ile bitiriyorum.

Corona virüs günlükleri:

-Uzun süre sonra bugün ilk defa çöp atmaya çıkacağım o kadar heyecanlıyım ki ne giyeceğimi bilemiyorum.
-Berberler kapalı diye herkes kafayı 3 numaraya vurmuş, memleket Isparta komanda Tugayı gibi.
-Oturma odasına İzmir, mutfağa Ankara, yatak odasına da İstanbul ismini yazdım, şehir şehir dolaşıyorum ohhh.
-Kolonya şişesini çamaşır suyu ile, çamaşır suyu şişesini kolonya ile, kolonya şişesini sirke ile siliyorum, çıldırmama az kaldı.
-Çin’den kaç gündür hiç ses çıkmıyor mahallenin delisi gibi ortalığı karıştırıp kenara çekildiler.
-2021’e girersek o bizi kutlasın, siz 2020’den nasılsa çıktınız diye.
-İstanbul adliyesine girerken kapıda güvenlikler gülümseyerek kolonya tuttular, bu samimi ev ortamı havasına kapılarak ayakkabılarımı çıkarıp terlik rica ettim, iki kolumdan tutup dışarı attılar.
-Yeni gelen arkadaşlık isteklerini 14 gün karantinada bekleteceğim, içerideki arkadaşların sağlığını düşünmek zorundayım.
-Bazen evde o kadar canım sıkılıyor ki, kapıyı açıp “ooooo kimler gelmemiş” deyip kapatıyorum.
-Korkudan sadece sokağı değil, tartıya da çıkamıyorum.
-Ev kızı isteyenlere müjde, şimdi bütün kızlar evde.
-Eskiden virüs telefona bilgisayara girmesin diye uğraşıyorduk, şimdi bize girmesin diye uğraşıyoruz.
-Eskiden biri hapşırınca çok yaşa denirdi şimdi hapşırıldığında “git ileride hapşır vallahi 155’i ararım” deniyor.
-Bütün ülke Ali vefa gibi olduk, temas yok.
-Ne eğlenceli bir gün, dur biraz da şu koltukta oturayım, sonra diğer odaya geçer duvarlara falan bakarım, olmadı bir de salon yaparım.
-Hastaneye gittim o kadar kalabalıktı ki bir türlü bana sıra gelmedi ben de yüksek sesle doktor bey ben Çin’den yeni geldim çok hastayım dedim, ilk beni aldılar özel ilgiler odalar falan, her şey temiz çıktı gayet iyiyim evde dinleniyorum, bitmezdi ki o sıra.
-Yüzük partisi ,Çiş partisi, Bebek geldi partisi, Bebek geliyor partisi ,Cinsiyet belli oldu partisi adım adım sapıtıyordunuz, şimdi düğün bile yapamıyorsunuz.
-Yaz geliyor fit olayım derken, karantinaya girdim fil gibi oldum.
-Ay sonuna kadar kuaförler açılmazsa sarışınların yüzde doksanı yeryüzünden silinecek.
-Bana evlen evde kalacaksın diyordunuz, hepiniz kaldınız mı evde? etme bulma dünyası işte.
-Salgın bitince parayı kıracak 3 meslek: Psikiyatristler, Diyetisyenler, Kadın doğum uzmanları
-Evde durmaktan canınız mı sıkıldı? eşlerinizle telefonlarınızı değiştirin hayatınız renklensin.
-O değil de bu sene mart ciddi ciddi kapıdan baktırdı.
-Yarın hava güzel olacakmış, çocuklarıda alıp salona geçeyim diyorum.
-Bu Çin’den gelen her şey şimdiye kadar çakmaydı, bi korona virüsü orijinal çıktı iyi mi.
-Ailecek balkona çıkıp kahve içtik, babam diyor ki geç oldu artık eve gidelim.
-Beyler sakın ola evde eşinizle kavga etmeyin gidecek yerimiz kalmadı.
-Allah’ım dünyayı gezmek istiyorum dediğim için çok özür dilerim, mahalleyi gezsem yeter.
-Şekerimizi kolonyamızı aldık, görücü bekleyen gibi oturduk evde virüs bekliyoruz.
-Durum vahim binlerce erkek virüsten değil, evde kadın dırdırından ölecek.
-Kim akıl ettiyse çok doğru söylemiş, dışarı çıkana para cezası değil de evinde kalana para ödülü verirse biz 5 güne kalmaz bu virüsü yeneriz.

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE
turizmmuhasebe05@gmail.com

Bir Cevap Yazın