Yazarlar

Dijital Dünya mı, Analog Dünya mı?

Dijital Dünya mı, Analog Dünya mı? Corona virüs (COVID-19) salgını ile birlikte, pandemi öncesi gündelik hayatımızda kullandığımız teknolojinin ürün ve uygulamalarını salgınla birlikte hayatımızın her alanında yoğun olarak kullanmaya başladık, yaşanan bu sürecin sonucunda insanlık Dijital Dünya mı, Analog Dünya mı? sorusuna cevaplar aramaya başladı.

Corona virüs (COVID-19) salgınına karşı alınan tedbir ve önlemler insanların gündelik yaşam biçimlerini tamamen değiştirmiştir. Örneğin birçok çalışan evde online olarak çalışmaya başlamış, online kavramı artık hayatımızın her alanına hızlıca giriş yapmıştır. Online eğitim, online çalışma, online alışveriş, online toplantı vb. liste daha da çok uzatılabilir. Salgın ve karantina günlerinde online eğitim ile birlikte evlerimiz okul, online çalışma ile birlikte evlerimiz ofisimiz olmuştur. Corona virüs (COVID-19) pandemisi ile birlikte hayatımızın her alanında olan online kavramı, salgın sonrası da hayatımızın her alanında olmaya devam edecektir. Yaşanan bu süreç ve gelişmeler, yarının dünyasının teknoloji üzerine kurgulandığını ortaya çıkarmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan corona virüs pandemisi (COVID-19) ile birlikte iş yerleri ve çalışanları için uzaktan çalışma dönemi başlamış olup, konu ile ilgili T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, uzaktan çalışmaya geçen iş yerleri için “Uzaktan Çalışma Yönetmeliği” yayımlanmıştır.

Yönetmeliğin amacı ve kapsamı;

“Uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işleri, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanmasını ve uzaktan çalışmanın usul ve esaslarını belirlemektir. Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi uyarınca uzaktan çalışanları ve bunların işverenlerini kapsamaktadır.”

Dijital Dünya teknolojisinin bilgisayarları, elektrikli ve otonom araçları, akıllı telefonları, yapay zekâsı, robotları ve sosyal medya uygulamaları olduğu halde salgının ortaya çıkardığı sonuçlarla birlikte insanlar eski günleri yad etmeye başlamış ve Analog Dünyaya özlem duymaya başlamışlardır.

Teknoloji sayesinde artık bilgiye saniyeler içinde ulaşmak mümkün olduğu halde, insanlık neden bu sorgulamaların içine girmiştir? Her şeye sahip olan insanlık neden “Dijital Dünya mı, Analog Dünya mı?” sorgulamasına cevaplar aramaya başlamıştır? Bu sorgulama Dünya çapında yaşanan salgından dolayı mı ortaya çıkmıştır, yoksa insanlık teknolojinin yararlarını ve zararlarını sorgulamaya mı başlamıştır? Teknolojinin gelişmesi insanlığa mutluluğu ve huzuru beraberinde getirecek mi?

Boston Dynamics firmasının 6 ay önce resmi youtube kanalından paylaştığı yaklaşık 32 milyon görüntülemeye sahip “Do You Love Me?” videosundan teknolojinin nereye gittiğini görmekteyiz.

İşte o video:

Sizce Dijital Dünya mı, Analog Dünya mı?

Ömer KÖSE

 

Bir Cevap Yazın