Yazarlar

Dijital Dünya ve Yapay Zeka

Dijital Dünya ve Yapay Zeka köşe yazısına hoş geldiniz…

İnternet  Nedir?

Kendi aralarında bağlı ağ yapıları anlamına gelen İngilizce Interconnected Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir bilgisayar ağı ise iki ya da daha fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşturulan yapıya verilen isimdir. Dünya genelinde bulunan bilgisayar, mobil aygıt vb. tüm bilgi ve iletişim aygıtları belirli protokeller altında birbirleriyle iletişimde bulunmaktadır. (Kaynak: Anadolu Üniversitesi İnternet ve Web Programlama Kitabı 1. Bölüm)

Yapay Zeka Nedir?

İnsanoğlu tarafından yapılan zekice diye adlandırılan ve insan yapısı mekatronik sistemler veya bilgi sistemleri tarafından sergilenen davranışlardır. Yapay Zeka’nın ne olduğunu anlamak için öncelikle zeki olmanın işaretleri düşünülen yeteneklere bakılmalıdır. Deneyimlerden öğrenme veya deneyimleri anlama, belirsiz veya çelişkili mesajlardan anlam çıkarma, yeni bir duruma hızlı  ve başarılı bir şekilde cevap verebilme, problem çözmede akıl yürütmeyi kullanma, kafa kara karıştıran durumların üstesinden gelme, sıradan rasyonel yollarla yorum ve çıkarsama yapma bunlardan bir kaçıdır. (Kaynak: Anadolu Üniversitesi Karar Destek Sistemleri Kitabı 8. Bölüm)

Yapay Zeka’lı robotların en son geldiği noktaya en iyi örnek Boston Dynamics firmasının 8 ay önce yayınladığı Atlas robotun videosudur.

İşte o robot:

 

Koronavirüs pandemisi tedbirleri kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de evlere kapandık. Tüm dünya liderleri tarafından sık vurgulanan “Salgın sonrasında dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözlerini hepimiz hatırlarız. Salgın tedbirleri kapsamında tüm toplumlar ekonomik, sosyal ve kültürel dönüşüme uğramaya başladı. Günlük yaşantımızda artık maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Mart 2020 ayından itibaren online işlemlerin kullanımı yoğun bir şekilde artış gösterdi. Corona virüs ile beraber hayatımızda birçok alışkanlık ve uygulamalar değişime uğramaya başladı. Karantina sürecinde e-eğitim, e-ticaret, e-konferans, e-toplantı ve e-sosyalleşme vb. bir çok terim hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Hayatımıza giren terimlerden biri de sosyal mesafe, bana göre fiziki mesafe adı ile adlandırılmalıdır. Pandemi karantinasından dolayı Ramazan Bayramı bayramlaşmaları ve bayram geleneğimiz olan büyüklerin elinin öpülmesi online ortamlarda yapıldı. Turkcell firması bu süreçte Paycell uygulaması ile hayatımıza bir yenilik daha ekledi, Ramazan Bayramını kutladığımız bu günlerde e-bayram harçlığı uygulamasını hayatımıza dahil etti.

Yapılan analiz ve teorilere göre dünyadaki tüm ülkelerin 2030 yılına kadar aşama aşama dijital dünya düzenine geçiş yapacağı öngörülmektedir. Dünya tarihinde dört sanayi devrimi yaşanmıştır. Buhar, elektrik, bilgisayar ve yapay zeka üretim devrimidir. Dördüncü devrim olan yapay zekanın salgınla beraber kullanımı birçok alanda hızla artış göstermektedir. Elektriğin icadı sanayi devriminde emek ve zaman tasarrufu sağlamıştır. Günlük hayatımızda kullandığımız tüm elektrik ve elektronik ürünler elektrik ile çalışmakta ve gündelik hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber elektrik ile çalışan otomobiller yapılmıştır. Elektrik ve elektronik ürünlere yapay zeka teknolojisi de entegre edilerek bir çok kullanım alanı ortaya çıkmıştır. Günlük hayatımızda kullanıp, elimizde düşürmediğimiz akıllı cep telefonları ve sürücüsüz otomobiller yapay zeka entegresine en iyi örneklerdir.

Online ortamda bulunan bilgilerimiz ile güvende miyiz?

Dijital Dünya ve Yapay Zeka teknolojisi gelişiminin hızlanması ile birlikte, dijital verilerimizin ne kadar güvende olduğu soru işaretidir. Teknoloji devi Google firması, 2019 yılının sonlarına doğru kuantum bilgisayarları ile teknolojinin geldiği son noktayı duyurdu. Google, var olan en hızlı bilgisayarların 10.000 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede bitiren kuantum bilgisayarlar ürettiklerini duyurdu. Kuantum bilgisayarların neler yapabileceklerini artık siz düşünün?

Jack Ma, 2030 yılına kadar yapay zekalı robotlar insanları işsiz bırakabilir

Dijital ve yapay zekalı dünyada, e-ticaret devi www.alibaba.com internet sitesinin kurucusu Jack Ma, 2030 yılına kadar yapay zekalı robotların yaklaşık 800 milyon insanı işsiz bırakabileceği öngörüsünde bulundu.

Dijital Dünya ve Yapay Zeka

Çin’in en önemli liman kenti olan Şanghay şehirinde, 2019 yılında düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda Tesla CEO’su Elon Musk ile Alibaba’nın kurucusu Jack Ma yapay zeka konulu oturumda karşı karşıya gelmiştir. Yapılan oturumda fikir ayrılığına düşmüşlerdir. Sizce yapay zeka insanlığın yararına mı, yoksa zararına mı hizmet edecektir? (Lütfen videoyu Türkçe altyazılı izlemek için ayarlar kısmından Türkçe sekmesine tıklayınız.)

 

Dijital Dünya ve Yapay Zeka Uzay Çağı Mars’a Gidiyoruz

Elon Musk’ın şirketi Space X Crew Dragon uzay mekiği ile astronotları Uluslarararası Uzay İstasyonu’na taşıyacağını duyurdu. Elon Musk kurmuş olduğu uzay şirketi ile uzayda insan varlığını artırmayı amaçlamakta ve NASA ile beraber ortak projeler yürütmektedir. 27.05.2020 tarihinde tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan gönderecektir.

Space X firmasının NASA ile ortak yürüttüğü projede X Crew Dragon uzay mekiğinin istasyona bağlanma süreci simülatöre dönüştürülmüş ve internet üzerinden herkesin kullanımına açılmıştır. Simülasyonu kullanmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

https://iss-sim.spacex.com/

Yapay zeka insanlığın yararına mı, yoksa zararına mı hizmet edecek?

Teknoloji ile beraber gelişen yapay zeka, elbette insanlığın yararına kullanılır ise beraberinde her şeyin kolaylaşacağı bir hayat sunacaktır. Ancak, bazı analiz ve yorumlara göre insanlığın zararına, bazı analiz ve yorumlara göre de insanlığın yararına hizmet edecektir. Elbette temennimiz teknolojinin ve yapay zekanın dünya toplumlarının faydasına hizmet etmesidir. Türkiye’de de yazılım konusunda devlet tarafından projeler üretilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde başlatılmış olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile “1 Milyon Yazılımcı Eğitim Projesi” eğitim portalı projesi başlatılmıştır. Dünya yakın gelecekte yazılım ve kodlama üzerine kurgulanmıştır. Ülkemizin bu teknolojik gelişmelerden geri kalmayarak, yeni nesillerin teknolojik eğitimler ile geleceğe hazırlanması gerekmektedir.

Sözlerimi alıntı güzel bir hikâye ile bitiriyorum.

Arı ve Sinek Hikâyesi:

“Arıları ve sinekleri ağzı açık bir şişeye koymuşlar.

Şişenin taban tarafını ışığa doğru, açık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştirmişler.

Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru ilerlemiş .

Ama şişenin tabanı kapalı olduğundan dışarı çıkmayı başaramamışlar.

Bu arada sinekler, şişenin ağzına doğru doluşmuşlar ve  dışarı çıkıp karanlıkta kaybolmuşlar.

Karanlık tarafta bulunan şişenin açık ağzına doğru tek bir arı bile gitmemiş…!!!!!

Camın önünde ışığa doğru çabalamaya devam etmişler.

İnsanın aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor.

Ancak daha derinlemesine düşününce;

Karşımıza anıt gibi dikilen bir yaşam tarzı ortaya çıkıyor….

Albert Einstein e göre arılar olmazsa, insan yaşamı 4 yıl sonra son bulur…

Arılar nerede, hangi çiçek ile besleneceğini bilen, yüzlerce kovan arasında kendi kovanını bulabilen,

Ve o kovanın yüzlerce peteği arasından kendininkine yumurtlamayı hiç şaşırmadan uygulayabilen bir canlıdır…

Ve bu olağanüstü canlı Nasıl olur da şişenin ağzını bulup çıkamaz değil mi?

Kuşkusuz Işığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır…

Onlar, engellere rağmen ışıktan vazgeçmeyeceklerdir…

Ve bu uğurda da gerektiğinde ölmeyi göze alabileceklerdir.

Sinekler ise karanlığa doğru sıvışan kaçaklardır.

Hiç umursamadan Karanlığa doğru yürüyenlerdir.

Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak, bencil varlıklardır.

Sadece kendi yaşamları değerlidir.

Nerede yemek varsa, nerede rahat yaşayacaklarsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya giderler. Değerlerin bi önemi yoktur….

Arıyı kovalamak isterseniz o kaçmaz, sizinle savaşır.

İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır.

Ve değerleri için ölür.

Ama sinekler kaçarlar. Sonra yılışık yılışık tekrar dönerler terkettikleri yere…

Mikrop taşıyan ayaklarıyla ezerler; yaşadığımız her yeri…

Arılar yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar.

Oysa sinekler her yere yumurtlar, her yerde ürerler.

Çöplüklerde, tuvaletlerde, bataklıklarda…

Onlar için yumurtalarını bırakacakları yerin bile hiç önemi yoktur.

Sinek olup karanlığa mı?

Arı olup aydınlığa mı?”

Ömer KÖSE

2 thoughts on “Dijital Dünya ve Yapay Zeka

  • Mehmet

    Her geçen gün hızla gelişen teknolojiyle, dünya yeni bir safhaya geçiyor. Sonradan zorluklar yaşamamak ve yok olmamak icin, herkesin bu anlatılanlara yoğunlaşması lazım. Umarım dikkate alınır. Bu güzel bilinçlenme ve bilgilendirme yazınız için teşekkürler.

    Yanıtla
  • HAKKI ŞAN

    Kapsamlı ve detaylı bir yazı olmuş, bu dönüşüme ayak uyduramayan işletmelerin yakın zamanda ayakta kalamayacağı aşikar. Elinize sağlık

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın