Yazarlar

Dijital Dünyanın Robotları

Wikipedia kaynaklarına göre Robot kelimesi, ilk defa Karel Capek’in 1920 yılında yazdığı R.U.R. – Rossum’s Universal Robots adlı (ve Türkçeye Halid Fahri tarafından R.U.R. – Alemşumul Suni Adamlar Fabrikası adıyla çevrilip, Osmanlıca olarak 1927 yılında Devlet Matbaası tarafından da yayınlanan) eserinde yer almış ve daha sonra tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Karel Capek’in R.U.R. adlı oyununda mekanik ve otonom, ama insanca duygulardan yoksun yaratıklar olarak kullanılan robot, daha sonra birçok bilimkurgu romanına konu olmuştur. Isaac Asimov ünlü robot serisiyle teknolojik açıdan tutarlı bir robot kavramı yaratır ve robotların amacının insana hizmet olduğunu, bir robotun kendi amaçlarını insanların amaçlarına hiçbir zaman tercih edemeyeceğini koyduğu 3 Robot Yasası’yla belirler. Bu robot yasaları şu anda insanla robot arasındaki ahlaksal ve hukuksal ilişkinin temelini oluşturmaktadır. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org)

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dünyada yapay zekanın geçmişten günümüze geldiği noktayı anlatan iki adet video yayınlamıştır.

İşte dünden bugüne yapay zekanın tarihsel serüvenini anlatan videolar:

Yapay zekanın tarihi serüvenini anlatan 1. video

Yapay zekanın tarihi serüvenini anlatan 2. video

Yapay zekanın gelişimi sonucunda, yapay zeka insansı robotlara ve dijital uygulamalara entegre edilmeye başladı. Yapay zeka ile güçlendirilmiş robotlar artık konuşabiliyor, hareket ediyor, yanıt verebiliyor kısacası her şey yapabiliyorlar. Üzerinde bulunan sensör ve hareketi kontrol eden motorlar sayesinde bir çok özelliğe kavuşmuşlardır.

2021 yılında ve daha sonraki yıllarda dijitalleşme daha çok gelişip daha da hızlanacak. Dijital dünya, daha az temasta bulunacağımız ve uzaktan birçok işimizi halledeceğimiz şekilde gelişmeye devam ediyor. Yarının dünyasının dijitalleşme etkisinde şekilleneceği önemli bir gerçek. Yeni dünya düzeninde dijitalleşmeye yatırım yapan ve yeniliklere uyum sağlayan kurumların avantajlı konumda olacağı tartışmasız bir gerçektir.

Yeni dünya düzeninde gelişen teknoloji, yapay zeka ve dijital dünyanın robotları insanlığa hizmet mi edecek, yoksa insanlığın sonunu mu hazırlayacak?

İşte günümüzün en gelişmiş dijital dünyanın robotları:

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın