Yazarlar

Dijital Hayat Ansiklopedisi

Paylaş:

Dijital Hayat Ansiklopedisi yazısına hoş geldiniz. Yıllar önce evlerimizde kuşe kağıda basılmış resimli hayat ansiklopedilerimiz vardı. 1990’lı yıllarda ulusal yayın yapan gazeteler kuponla kuşe kağıda basılmış resimli hayat ansiklopedileri dağıtırlardı. Dijital dünyanın yazılımları ve teknolojileri sayesinde artık hayatlarımız resimli dijital hayat ansiklopedisi oldu.

Dijital dünyanın yazılım ve teknoloji devleri Google, Facebook, Youtube, Instagram, WhatsApp, Twitter vb. sosyal medya ve sosyalleşme uygulamalarını bilmeyenimiz veya kullanmayanımız yoktur herhalde. Dünyada ve ülkemizde yaşanan corona virüs pandemisi (COVID-19) ile birlikte, dijital dünyanın yazılımları ve uygulamaları iş ve özel hayatımıza hızlıca giriş yaptı ve hayatın her alanında daha çok popüler olmaya başladı.

İnsanlık tarihinde yazıyı ilk olarak Sümerler kullanmıştır. Sümerler yazılarında sembolleri kullanmışlardır, yazıda kullanılan semboller çiviye benzediği için çivi yazısı olarak adlandırılmaktadır. Sümerler yazılarını mağara duvarlarına ve kayalarına yazmışlardır. Geçmiş insanlık tarihine baktığımızda, yazının icadı ile beraber haberleşmenin posta güvercinleri ve mektuplarla yapıldığını görmekteyiz. Telgraf ve telefonun icadı ile birlikte haberleşme mekanik ortama taşınmış, yıllar geçtikçe haberleşme teknolojisi daha çok gelişim göstererek elektronik ortama taşınmıştır.Teknolojinin ilerlemesi ile beraber telefonlar artık cebimize kadar girmiştir.

Tarihi incelediğimizde insanlık için en önemli buluşlardan biri matbaanın icat edilmesidir. Wikipedia kaynaklarına göre; “Matbaanın ilk kez kullanılması Uzak Doğu’da başlamıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, MS 593’te Çin’de kurulmuş, ilk basılı gazete de MS 700’de Pekin’de çıkmıştır. Tun-Huang mağarasındaki buluntular, matbaayı Çinlilerden alan Uygurların 9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Öte yandan, Çin’den mi geldiği yoksa bağımsız mı geliştirildiği bilinmese de, Mısır’da 4. yüzyıldan itibaren kumaş üzerine ağaç oyma kalıplarla baskı yapılmaktaydı. Aynı teknikle Arapça metinlerin basılması 9. ve 10. yüzyıllarda gene Mısır’da başlamıştır. Nihayet 1450’de Johannes Gutenberg, ortağı Fust ile birlikte Almanya’nın Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini bulmuş ve matbaaya uygulamıştır. Daha sonra tipo baskı olarak adlandırdığımız bu matbaa tekniği sanayi devrimiyle doğan modern baskı makinalarının ve matbaacılık endüstrisinin temeli olmuş ve 20. yüzyıl sonlarına kadar gelmiştir. İlk Türk matbaasını da 16 Aralık 1727’de İbrahim Müteferrika kurmuştur.”

Matbaanın icadı, dünya insanları için devrim yaratmıştır. Matbaanın icadı ile birlikte dünya ülkeleri ve insanları kültürel, sosyal, ekonomik, siyasi ve teknolojik olarak değişimlere uğramaya başlamıştır. Matbaanın icadı ve geliştirilmesi, kitapların ve kütüphanelerin sayısını hızlıca artırmıştır. Matbaanın icadı, insanlık tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

Microsoft firmasına ait MSN Messenger programı, bugün kullandığımız popüler dijital mesajlaşma uygulamalarının atası sayılır. 2000’li yılların başında çok ünlü ve popüler olan herkesin kullandığı MSN Messenger programı, dünya yazılım devi Microsoft’a ait bir yazılımdı. Dünyada ve ülkemizde hayatın her alanında yoğun olarak kullanılıyordu. O dönem insanların iş ve özel hayatlarında kullandığı vazgeçilmez bir program olmuştur. İnsanlar iş ve özel hayatlarında dosya transferini, mesajlaşmayı, sesli ve görüntü konuşmayı ve yoğun olarak emoji kullanmayı ilk MSN Messenger programıyla kullanmaya başlamıştır. Günümüzde akıllı telefonların ve yazılımların yaygınlaşması ve gelişmesi ile birlikte gayet normal sayılabilecek bu yetenekler, o dönemin teknolojisi olan MSN Messenger programında mevcutdu. Microsoft daha sonra Skype yazılımını satın alarak MSN Messenger yazılımını Skype yazılımına entegre etmiştir.

İcat ve buluşlar insanlığa hizmet etmekte ve insanlığın hayatını kolaylaştırmaktadır. İnsanların teknoloji kavramından ne anladığı veya teknolojide ne aradığı çok önemlidir. İnsanlık teknolojiyi amacına uygun olarak kullanırsa insanlığa hizmet edeceğini, amacının dışında kullandığında ise insanlığa zarar vereceğini artık idrak etmelidir.

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın