Yazarlar

Dijital Turizm Otelcilik ve Yapay Zeka

Paylaş:

Dijital Turizm Otelcilik ve Yapay Zeka… Ülkemizde kademeli normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız. Kademeli olarak sektörler ekonomi çarklarının dönmesi için faaliyetlerine başlamışlardır. Ekonomi çarklarının eski düzenine dönmesi ve salgının daha çok yayılmaması adına sektörler için önlem ve tedbir kuralları yayımlanmıştır. Salgın ve karantina süreci ile birlikte insanlar ekonomik, sosyolojik ve kültürel dönüşümler yaşamaya başladı. Hayatımızda ilkleri tecrübe etmeye başladık ve hayatımıza e-bayram kelimesi girdi. Mobil uygulamalar üzerinden el öptük, bayramlaştık ve hasret giderdik…

Corona virüs (COVID-19) pandemisi ile beraber oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın salgın önlem ve tedbirler kapsamında yayınladığı genelgenin kurallarını uygulamak için gerekli altyapı çalışmalarını başlatmışlardır. Konaklama işletmeleri haziran veya temmuz ayı gibi tatilcilere kapılarını açmayı planlıyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede 132 maddelik önlem ve tedbirler vardır. Örneğin; havuz başındaki şezlonglar sosyal mesafeye göre ayarlanacak ve açık büfede bulunan yiyecekler misafirlere aşçılar tarafından dağıtılacaktır. 

Dijital Turizm Otelcilik ve Yapay Zeka

Turizm ve otelcilik sektöründe yapay zeka uygulamaları çağrı merkezlerinde, rezervasyon sistemlerinde ve satış pazarlama kanallarında kullanılmaktadır. Akıllı telefonların gelişmesi ile beraber Android ve İOS uygulamalarının kullanımı artmıştır ve artık bu teknolojiye robot teknolojiside entegre edilmeye başlanmıştır. Dünyadaki gelişmeler iyi okunup iyi analizler yapılmalıdır, yakın geleceğin yapay zeka ve robot teknolojisine turizm işletmeleri hızlıca entegre olup teknolojik gelişmelere ayak uydurmalıdırlar.

Yapay zeka ve robot teknolojisi turizm sektörüne entegre edilerek yeni kullanım alanları ortaya çıkmıştır. Yapay zeka ve robot teknolojisine en iyi örnek, Çinli elektronik e-ticaret devi Alibaba Group’un Çin’in Hangzhou kentinde 290 odalı FlyZoo Future adlı otelidir. Otelde kayıt işlemlerini, ışıkların kontrolünü ve oda servisi gibi bir çok hizmeti yapay zekalı robotlar gerçekleştirmektedir.

İşte o otel:

 

Diğer bir örnek ise Japonya’nın başkenti Tokyo’da hizmete giren robot otelde müşterileri 4 dil bilen ve insanı andıran robotlar karşılıyor, danışman robot da zaman zaman misafirlerin iltifatlarına teşekkür ile karşılık veriyor.

Japonya’da hizmete giren robot otel, misafirlere farklı bir konaklama deneyimi sunuyor. Giriş ve çıkış işlemlerinin insanı andıran robotlar tarafından yapıldığı otelde, müşteriler merak ettikleri konuları da yine robotlara sorarak öğreniyor.

İşte o otel:

 

Dijital Turizm Otelcilik ve Yapay Zeka, Turizm Otelcilik sektörü insan gücü olmadan çalışma imkanı olmayan sektördür

Oteller 24 saat yaşamın olduğu kuruluşlardır ve misafirlerin taleplerine anında cevap verilmektedir. Turizm otelcilik, hizmet sektörü olduğu için insana dayalı çalışma düzeni vardır. Hizmet sektöründe otellere tatile gelen misafirlerin tatil süresince aldığı hizmetin kalitesi ne kadar iyi ise misafir memnuniyeti o kadar artar ve o işletme kadar başarılı olur. Bana göre otel misafir memnuniyetini artırmak için şu üç sıralamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Birinci sırada hijyene, ikinci sırada yemeğin lezzetine ve çeşitliliğine  ve üçüncü sırada personelin kalitesine. Yapay zekalı ve robot temalı bir otelde bazı departmanların işlerini yapay zeka ve robotlar yapabilir, ama hep bir şeyler eksik kalabilir işte eksik olan kısım insan ruhudur. Tatil süresince tatile gelen misafir ile otel personeli işin doğası gereği iletişim halinde olurlar. Hepimiz sosyal varlıklarız tatile gelen misafir otelde çalışan personel ile konuşur, hikayelerini karşılıklı paylaşır ve anılar biriktirirler. Yıllardır aynı otelde çalışan personel için her yıl aynı tesise tatile gelen misafirler vardır, yıllardır otelcilik sektöründe olduğum için bu konunun bizzat canlı şahidiyim.

Yapay zekalı yakın gelecek

Dünyaca ünlü bilim adamı Profesör Stephen Hawking, yıllar önce yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştur. Hawking, yapay zekanın çok gelişmeler gösterdiğini ve faydalı olduğunu ancak insan zekasını geçebilecek bir seviyeye gelmesinden endişe duyduğunu açıklamıştı. Teknoloji ile beraber gelişen yapay zeka, elbette insanlığın yararına kullanılır ise beraberinde her şeyin kolaylaşacağı bir hayat sunacak, umarım gelecekte teknoloji ve yapay zeka dünya toplumlarının faydasına hizmet eder. Ülkemiz içinde sapla samanı ayırma zamanı geldi de geçiyor artık, ülkemizde yaşanan kısır kendini tekrarlayan siyasi boş tartışmaları bir kenara bırakıp geleceğin dünyası olan dijital dünyaya Türkiye’yi hazırlamamız gerekiyor. 

Sözlerimi e-ticaret devi alibaba.com internet sitesinin kurucusu Jack Ma’ye ait sözler ile bitiriyorum:

“Birçok insan geçmiş hakkında şikayet eder. Dünü değiştirecek gücümüz yok. Ama bugün, 30 yıl sonrayı kontrol edebilir ve yeni kararlar verebiliriz. Kendinizi değiştirin, bebek adımları atın ve on yıl boyunca kararlı kalın. Ben değişime ve şikayet eden herkese teşekkür ediyorum. Çünkü herkes şikayet ettiğinde, bu senin şansın olur, bu bir fırsat olur. Sadece değişim zamanlarında birisi sahip olduğu ve istediği şeyler hakkında ve asla vazgeçemeyeceği şeyler hakkında net bir fikre sahip olabilir.”

“Engellere rağmen ışığa yürüyenlere, ışığa ulaşmak için çabalayanlara, insanca değerler yaratma adına mücadele edenlere ve ışık saçanlara selam olsun!..”

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE
turizmmuhasebe05@gmail.com

Bir Cevap Yazın