Yazarlar

Doğrucu Davut Hikâyesi

Paylaş:

Doğrucu Davut hikâyesini hiç duydunuz mu? WhatsApp gruplarında dolaşımda olan ve bugün okuduğum, “Doğrucu Davut Hikâyesi” beni çok etkiledi. Beni derinden etkileyen bu hikâyeyi, sizlerle de paylaşmak istedim.

İşte o “Doğrucu Davut Hikâyesi”:

“Rivayet odur ki; Padişahın birinin Davut adında bir veziri varmış. Vezir Davut, devamlı doğruyu söyleyen ve eyyamcı olmayan bir vezirmiş.

Savaş hazırlıklarının yapıldığı süreçte Padişah vezirine sormuş; “Davut ne dersin, bu savaşı kazanabilir miyiz?” Doğrucu Davut bakmış gidişat kötü ve sonu iyi görünmüyor; “Padişahım, bu savaştan vazgeçin, şu nedenlerden ötürü kaybederiz.” diye yanıt vermiş. Padişah kızmış, “Bre Davut, sen benim irademe nasıl karşı gelirsin! Atın şunu hemen zindana” demiş.

Padişah savaşa gitmiş ve kaybetmiş, ama aradan altı ay geçmiş Davut hala zindanda. Yine bir savaş gündemdedir ve Padişahın aklına gelir, “Çağırın şu Davut’u soralım bakalım bu defa ne diyecek” der. Davut huzura gelince, padişah; “Söyle bakalım Davut, yeni bir savaş durumu var, bu defa ne diyeceksin?” Davut az süre istemiş, savaşla ilgili araştırmalar yapmış ve “Padişahım siz en iyisi beni zindana geri gönderin” demiş. Ve vezir Davut’un adı “Doğrucu Davut” olarak masallarda ve efsanelerde yerini almış…”

Hikâye ne kadar gerçek bilmiyorum ama, değerlerini ve zindanı tercih eden “Doğrucu Davut’un Hikâyesini” siz de beğendiniz mi?

Bir Cevap Yazın