Video Galeri

Fıstık çamını yakından tanımak ister misiniz?

Fıstık çamını yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Fıstık çamını ve meyvesini yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Fıstık Çamı;

“Gençken yuvarlak, yaşlı halde dağınık şemsiye gibi bir yapıya sahiptir. Gençken kuvvetli büyür. 20–25 m. boy yapar. Düzgün bir gövdeye ve bu gövdeden dik olarak çıkan yatay duruşlu dallara sahiptir. İğne yaprakları parlak açık yeşil renkli, 10–20 cm uzunlukta ve uç kısmı sivridir. kozalakları kestane renginde, yumurtamsı veya yuvarlak 10–15 cm uzunluğunda, 6–10 cm genişlikte, çok kısa saplı ve genellikle reçinelidir. Tek veya iki tanesi karşılıklı dizilmiştir. Tohumları sert, soluk kırmızı, uzunca ters yumurta biçiminde, oldukça büyüktür ve 3. yılda olgunlaşır.

Toprak istekleri bakımından çok seçici olmasa da geçirgen kumlu, gevşek toprakları severler. Işık ağacı olup gençken hızlı büyür ve derine giden kazık kök sistemine sahiptir. Ağırlık olarak 0–900 m aralığında Başta Ege Bölgesi olmak üzere Marmara, Akdeniz bölgelerinde geniş yayılış gösterir. Rutubet isteği fazladır. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında su açığı olmamalıdır. Kısa süreli donlara karşı dayanıklı olmasına rağmen etkilenir. Atmosferik kirliliğe ve yer altı sularındaki tuzlulaşmaya karşı duyarlıdır. Yangın sonrası sürgün verme kapasitesi yüksektir.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Fıstık Çamı; Şifası kozalaklarının içinde saklı. Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?” 

Fıstık çamını yakından tanımak ister misiniz? Fıstık çamını ve meyvesini yakından tanımak isteyenler için işte o video:

Bir Cevap Yazın