Yazarlar

Hayat Okulu

Paylaş:

Hayat okulu, hayatın kendisinden öğrenilen derslerin toplamıdır. Hayat okulunda öğrenci yoktur, sadece öğrenen vardır. Hayat okulunda öğretmen yoktur, sadece deneyim vardır. Hayat okulunda sınav yoktur, sadece sonuç vardır. Hayat okulunda diploma yoktur, sadece gelişim vardır.

Hayat okulu, hayatın kendisinden öğrenilen bir eğitimdir. Hayat okulu, resmi bir kurum değil, kişinin yaşadığı deneyimler, karşılaştığı zorluklar, edindiği bilgiler ve geliştirdiği becerilerdir. Hayat okulu, herkesin kendi öğrenme sürecini belirlediği, kendi hızında ilerlediği, kendi başarı ve başarısızlıklarını değerlendirdiği bir okuldur.

Hayat okulunda öğrenmek isteyen herkes kayıt olabilir. Hayat okulunun ders programı kişiye göre değişir. Kimi hayatın zorluklarıyla mücadele ederken, kimi hayatın güzelliklerini keşfederken, kimi hayatın anlamını ararken öğrenir. Hayat okulunun ders saatleri bellidir. Her gün 24 saat, her hafta 7 gün, her yıl 365 gün ders vardır. Hayat okulunun derslikleri ise sonsuzdur. Evde, işte, sokakta, doğada, seyahatte, her yerde ders alabilirsiniz.

Hayat okulunda başarılı olmak için bazı ipuçları vardır. Bunlardan biri, hayata açık olmaktır. Hayat size ne sunarsa sunsun, onu kabullenmek ve ondan öğrenmek gerekir. Bazen hayat size acı verir, bazen mutluluk. Bazen hayat size zorluk çıkarır, bazen kolaylık. Bazen hayat size hata yaptırır, bazen başarı. Her durumda hayata saygı duymak ve onun size verdiği mesajı anlamak önemlidir.

Bir diğer ipucu ise, hayata meraklı olmaktır. Hayat size ne kadar çok soru sorarsanız, o kadar çok cevap verir. Hayatı keşfetmek için merak duygunuzu canlı tutmalısınız. Hayatta her zaman yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Hayatta her zaman yeni şeyler deneyebilirsiniz. Hayatta her zaman yeni şeyler yaratabilirsiniz. Merakınızı kaybetmeden hayata yaklaşın.

Bir başka ipucu da, hayata sevgiyle bağlanmaktır. Hayat size ne kadar çok sevgi verirseniz, o kadar çok sevgi alırsınız. Hayatı sevmek için sebepler aramayın. Hayatın kendisi sevmeye değerdir. Hayatta sevebileceğiniz çok şey vardır. Kendinizi sevin. İnsanları sevin. Doğayı sevin. İşinizi sevin. Hobilerinizi sevin. Sevginizle hayata renk katın.

Hayat okulu bitmez bir okuldur. Ölene kadar öğrenmeye devam edersiniz. Öğrendikçe değişirsiniz, gelişirsiniz, olgunlaşırsınız. Öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşırsınız, onlara da öğretirsiniz, onlara da yardım edersiniz. Hayat okulu hem bireysel hem toplumsal bir okuldur. Hem kendiniz hem de insanlık için öğrenirsiniz.

Hayat boyu öğrenmeye devam etmek gerekir. Hayat okulunda öğrenilen dersleri uygulamak ise hayatın kendisidir. Hayat okulu sizin okulunuzdur.

Ömer KÖSE

Bir Cevap Yazın