Teknoloji

“Hedef KIZILELMA” Belgeseli Yayımlandı

“Hedef KIZILELMA” belgeseli yayımlandı. Baykar Teknoloji firmasına ait Baykar Technologies YouTube kanalı tarafından, “Hedef KIZILELMA” belgeselinin 1. Bölümü yayımlandı.

Baykar Teknoloji firması, Türkiye’nin ilk milli SİHA/İHA’larını üreten bir teknoloji firmasıdır. Belgesel teknoloji firmasının, “Bir Matkapla Başlayan” 20 yıllık mücadele serüvenini anlatmaktadır.

Paylaşılan “Hedef KIZILELMA” belgeselinin 1. Bölüm açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

20 YILLIK ZORLU YOLCULUK…

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yeni bir dönemin kapılarını açan ve tüm dünyada büyük ses getiren Bayraktar KIZILELMA MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) geliştirme serüveni “Hedef KIZILELMA” belgeseliyle ekranlara taşındı. Baykar tarafından tamamen öz kaynaklarla milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme hikâyesi ile Baykar’ın yaklaşık 20 yıldır devam eden yüksek teknolojiye sahip milli ve özgün insansız hava aracı geliştirme yolculuğu “Hedef KIZILELMA” adıyla yayınlanan belgeselde yer alıyor.

Hedef KIZILELMA belgeselinde Baykar’ın yüksek teknoloji geliştirme serüvenine tanıklık eden emekli askerler, mühendisler ve gazeteciler süreci kendi pencerelerinden anlatıyor. Aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Oramiral Ergin Saygun ve emekli Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük’ün de bulunduğu emekli askerler, Bayraktar Ailesi ile yollarının nasıl kesiştiğini ve Baykar’ın geçtiği zorlu yolu kendi şahitlikleri ile aktarıyor. Milli Teknoloji Hamlesi idealinin öncü ismi merhum Özdemir Bayraktar’ın kardeşi Ömer Bayraktar, çeşitli engelleme girişimlerine rağmen azimle ve pes etmeden yürütülen mücadele sayesinde başarıya ulaşan serüveni, Bayraktar KIZILELMA Belgeselinde ilk ağızdan izleyicilere anlatıyor.

Yönetmenliğini AKINCI belgeselini çeken Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgesel için İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi ve Bayraktar KIZILELMA test faaliyetlerinin yürütüldüğü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde aylarca süren çekimler yapıldı. Şubat 2022’de başlayan belgesel projesi yaklaşık 9 ayda tamamlandı.”

“Hedef KIZILELMA” belgeseli yayımlandı. Gelin hep birlikte, “Hedef KIZILELMA” belgeselinin 1. Bölümünü izleyelim.

İşte o 1. Bölüm:

 

Bir Cevap Yazın