Video Galeri

Ihlamur

Ihlamur bitkisini yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Ihlamur bitkisini yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Ihlamur;

“Serin, verimli, kireçli toprakları severler. Tabansuyu yüksek, bol humuslu kumlu topraklarda yetiştiği gibi az derin ve kireçli topraklarda da yetişir. Genellikle kayınların toprak isteklerinin andırırlar. Hızlı büyürler. Sürgün verme özellikleri vardır. Gölgeye dayanırlar. Türkiye’de çoğunlukla Karadeniz, Ege, Marmara Bölgesi ve Antalya çevresinde yetişmekte olup ılıman iklimleri sevmektedir. Bu ağacın üretimi çoğunlukla tohum ile yapılmaktadır.

Kokulu çiçeklerinden dolayı gölge ağacı olarak yetiştirilir. Çiçekleri kurutularak çay olarak tüketilmektedir. Çiçek verdiği dönemlerde, güneşli bir zamanda çiçeklerinin toplanması, çiçeklenmesini artırır. Doğramacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif bir odun verir. Hava kurusu ağırlığı 0,40 gr/cm³’tür. Arıcılıkta da önemli bir nektar kaynağıdır. Çiçekleri çay olarak içilir. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır. Oymacılık ve mobilyacılıkta, oyuncak sanayinde, müzik aletleri yapımında, kâğıt ve kibrit üretiminde kullanılırlar.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Ihlamur; Zorlu bir güne umut, hastaya şifa ve muhabbete katık olup hane hane gezer Anadolu’yu… Kaç türü vardır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Eskilerin öğütü, doğanın mirası, darda olanın yareni ıhlamur bitkisini yakından tanımak isteyenler için işte o video:

 

Bir Cevap Yazın