Yazarlar

İş hayatında ezberleri bozmanın zamanı geldi mi?

İş hayatında ezberleri bozmanın zamanı geldi mi? Ne güzel söylemiş Visa kart sisteminin kurucusu Dee Ward Hock; “İnsanları işe alırken ve terfi ettirirken öncelikle dürüstlüğe, ikinci olarak motivasyona, üçüncü olarak kapasiteye, dördüncü olarak anlayışa, beşinci olarak bilgiye ve son olarak deneyime bakın. Dürüstlük olmazsa motivasyon tehlikelidir, motivasyon olmazsa kapasite yetersizdir, kapasite olmazsa anlayış sınırlıdır, anlayış olmazsa bilgi sınırlıdır, bilgi olmazsa deneyim kördür.”

Siz hiç iş hayatınızda 2+2=4 yapar dediğinizde, her zaman 4 yapmaz şartlara, duruma ve dengelere göre değişir sözünü hiç duydunuz mu?

Siz hiç iş hayatınızda beyaza beyaz, siyaha siyah dediğinizde sistem sizi sistem dışına attı mı?

Siz hiç iş hayatınızda bütün özveri ve çabayı gösterdiğiniz halde, takdir edilmeme ve değer görmeme duygusunu yaşadınız mı?

Siz hiç iş hayatınızda hak etmeyen kişilerin el üstünde tutulduğuna, hak eden kişilerin ise önemsenmediğine şahit oldunuz mu?

Siz hiç iş hayatınızda “Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş” sözünün dejavusunu yaşadınız mı? Haklıyken sizi haksız duruma düşürdüler mi?

Siz hiç iş hayatınızda insan psikolojisi ile bağlantılı olduğu halde insan psikolojisinden anlamayan kişiler tarafından “İş hayatında duygusallığa yer yoktur” sözünü işittiniz mi? Bu sözü söyleyenlerin acaba moral ve motivasyondan haberi var mıydı?

Soruları bu şekilde listeler halinde sıralayabiliriz…

Bir günde 24 saatlik zaman dilimi olduğuna göre, günlük hayatımızın 8 saati iş yerinde, 8 saati özel hayatımızda, 8 saatide uyku ile geçmektedir. Günlük hayatımızın 8 saatini geçirdiğimiz işyerlerinde kişilerin moral, motivasyon ve huzuru çok önemlidir.

Personeline sahip çıkan işletmeler, işine sahip çıkan yöneticiler ve personeller her zaman işletmenin başarı hikâyesini yazarlar.  Günün sonunda o işletmelerde başarı hikâyesi yazmak kaçınılmaz olur. İşletme markasının başarı hikâyesinde tüm tarafların katkısı ve emeği vardır. Hayatımızın her alanında hiçbir şey tek taraflı değil, her şey karşılıklıdır.

İş hayatında ezberleri bozmanın zamanı geldi mi?

Sözlerimi BigChefs markasının kurucusu Gamze Cizreli’ye ait, ilham veren girişimcilik ve BigChefs markasının başarı hikâyesinin anlatıldığı video ile bitiriyorum.

İşte o video:

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

 

Bir Cevap Yazın