Yazarlar

İyiler oyunu kuralına göre oynadıkları için mi kaybederler?

İyiler oyunu kuralına göre oynadıkları için mi kaybederler? İyi olmak neden hep kaybettirir? İyiler elbet bir gün kazanır mı? Neden daha çok kötü davranan, hakaret eden, daha çok umursamayan, ince düşünmeyen insanlar neden el üstünde tutulur ve iyiler neden prim yapmazlar?

İyiler oyunu kuralına göre oynadıkları için mi kaybederler, yoksa tek suçları iyi niyetli olmak mıdır? İyiler daima romanlarda, masallarda ve sinema filmlerinin senaryolarında mı kazanır?

Dünyaca ünlü filozoflar “İyilik ve Kötülük” üzerine birçok tanımlama yapmışlar ve bu bilgelik sözleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bilgelik düşünmeyle, zekayla, sorgulamayla, araştırmayla ve okumayla ortaya çıkmaktadır. Bilgeliğin özünde sosyoloji, psikoloji, bilim, tarih, felsefe ve dinler tarihi vardır. Bilgelik; uzun bir yolculuktur, arayıştır, sorgulamaktır ve doğru olanı bulmaktır…

Yunan Filozof Platon, iyiliği şöyle tanımlamaktadır: “Her ruhun takip ettiği, takip etmekten vazgeçmeyerek ilerlediği, doğasındaki sezgisel kavrayışla ona yöneldiği ancak onu her gördüğünde şaşkına dönmekten kendini alamadığıdır.”

İş ve özel hayatımızın her alanında sorularla ve sorgulamalarla karşılaşmamız mümkündür. İnsanları, “nasıl olsa kızmaz”, “nasıl olsa o iyi niyetli” duygusuna sürükleyen nedir acaba? İyilerin sorunu merhametli ve vicdanlı olması mıdır?

Kötünün el üstünde tutulmasının başlıca sebebi korku ve otorite imparatorluğu kurması mıdır? Kötüyü, daha çok önemsenen ve daha çok sözü geçen yapan nedir acaba? Sorunun cevabı korku olabilir mi! Yoksa kişilerin kişisel çıkar ve menfaatleri mi devreye girmektedir… Korku duygusu beraberinde itaati ve saygıyı mı getirir?

Hayatın her alanında iyi olan kişi; daha çok saygıyı, daha çok sevgiyi, daha çok değerli olmayı hak etmez mi? İyiler oyunu kuralına göre oynadığı için mi, bazen ciddiye alınmaz!

Metin Akpınar’ın dediği gibi: “Çocuklarınızı sakın “bu dünyada iyiler kazanır” diyerek büyütmeyin. Onlara deyin ki; “Dünyada hep arsızlar, çığırtkanlar, kötüler ve iki yüzlüler kazanır ama sen onursuz bir kazancın, onurlu bir kaybedişe asla ulaşamayacağını bil ve hep iyi kal…”

İyiler oyunu kuralına göre oynadıkları için mi kaybederler?

Asıl oyunu kuralına göre oynayanların kazanması gerekmiyor mu?

Dünyayı güzel ve iyi insanlar kurtaracak…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın