Yazarlar

İzm Akımı

İzm Akımı… “İzm”, ilgili kelimenin sonuna geldiğinde bir akımı anlatmaktadır. Bu eki alan kelimeler bir düşünceyi, felsefeyi, ideolojiyi veya fikri akımı ifade etmek için kullanılmaktadır. “İzm” akımlarına, kapitalizm, materyalizm, turizm, liberalizm ve hümanizmi örnek verebiliriz.

Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm denir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörü corona virüs (COVID-19) pandemisinden en çok etkilenen sektörler arasında olmuştur.

Ülkemiz, kademeli olarak corona virüs pandemisi normalleşme süreci içine girmiş olup, Güvenli Turizm Sertifikalı tatil dönemi başlamıştır. Konaklama işletmelerinin %50’sine yakını, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın salgın önlem ve tedbirler kapsamında ilan ettiği Güvenli Turizm Sertifikasını alarak tatilcilere hizmet vermeye başlamışlardır.

Rusya ile Türkiye arasında uçuşlar karşılıklı olarak 10 Ağustos’ta başlamış olup, ilk turist kafilesi gelmiştir. Turizm sektörünün diğer önemli pazarı olan Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye karşı uyguladıkları seyahat kısıtlamaları devam etmektedir.

İzm Akımı ve Her Şey Dahil Sistemi (All Inclusive)

“Paket turların bir parçası olan her şey dahil sisteminin ilk uygulamalarına 1930’lu yıllarda İngiltere’de tatil kamplarında rastlanılmıştır. Fakat burada uygulanan sistemde içeceklere ve diğer hizmetlere para ödendiği için tam olarak her şey dahil olarak ifade edilmemektedir. 1950’li yılların ortalarında Fransız bir yatırımcı tarafından İspanyol adası Mayorka sahilinde bir tatil kampı kurulmuş ve yatırımcı, İspanyol hükümeti tarafından yiyecek, konaklama ve diğer faaliyetler için önceden belirlenmiş tek bir fiyatı uygulamakla yükümlü tutulmuştur. 1950’li yıllarla beraber Club Mediterranean (Club Med) “Club Tatil” kavramı altında her şey dahil sistemini dünya genelindeki tatil köylerinde uygulamaya başlamış ve sistemin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Konaklama sektöründe özellikle Club Med’in öncülüğünde yaygınlaşmaya başlayan her şey dahil sistemi, tüm konaklama hizmeti için önceden belirlenen tek fiyatın uygulanması, etrafı yüksek duvar ve tellerle koruma altına alınmış, doğal çekicilikleri dışında tarihi ve kültürel çekiciliği bulunmayan Karaipler’deki lüks şato ve saraylarda tüm gereksinimleri karşılanmış olarak tatil yapmak isteyen zengin turistlerin sayısının artmasıyla büyük bir gelişme kaydetmiştir. Her şey dahil sistemi Türkiye’de ilk kez 1990 yıllarda Marco Polo ardından Magic Life zincir otellerinin kurucusu Dr. Cem Kınay tarafından uygulamaya konmuş ve hızla gelişerek bütün bölgelere yayılmıştır.” (Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/107379)

Turizm sektörü, pandeminin ortaya çıkardığı yeni düzene hızlıca entegre olmuştur. Ancak sektörde yaşanan belirsizlik ve önünü görememe durumu devam etmektedir. Yapılan yorum ve analizlerde sonbahar veya kış aylarında ikinci dalganın geleceği ifade edilmektedir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde yaşanan salgın sonrası ortaya çıkacak sosyal ve ekonomik değişikliklerin etkileri de büyük olacaktır.

Ömer KÖSE

 

Bir Cevap Yazın