Yazarlar

Kazanırken hiç adaleti düşündünüz mü?

Paylaş:

Kazanırken hiç adaleti düşündünüz mü?

Türk Dil Kurumuna göre “Adalet” kelimesinin anlamı şu şekildedir:

-Yasalara sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe.
-Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.
-Bir işi uygulayan ve yerine getiren tüm devlet kuruluşları.
-Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk.

Türk Dil Kurumuna göre “Hukuk” kelimesinin anlamı şu şekildedir:

-Toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünü, tüze
-Bu yasaları konu alan bilim
-Yasaların ceza ile ilgili olmayıp alacak verecek vb. davaları ilgilendiren bölümü
-Haklar
-Ahbaplık, dostluk

İşyerinde, hastanede, bankada ,sokakta veya ailemiz içinde özetle yaşamın olduğu her yerde herkes adalet arayışı içine girmiştir. Adaletin önündeki en büyük engel ise, insanlığın kendisini sorgulamamasıdır. Kendi çıkar ve menfaatlerine dokunulduğunda insan, adalet, hak ve hukuk kavramını unutup savunmaya geçer. Haksızken haklı olduğunu savunur. Sonuç itibari ile kimse yoğurdum ekşi deme cesaretini gösterememektedir. Adalet kavramının bir gün hepimize lazım olacağını hiç düşündük mü acaba? Bir ülkede yaşayan insanların, yasalarla sahip olduğu haklarını kullanması da adalet ile sağlanır. Toplum içindeki adalet kavramı, ahlak ve din kurallarıyla da yakından bağlantılıdır.

Hukuk, toplumların ve bireylerin genel menfaatlerini ve ortak iyiliğini sağlamak amacıyla kamu tarafından hazırlanan yasaların bütünüdür. Kamu düzeninde insanlığa adalet mahkemeler tarafından dağıtılmaktadır. Mahkeme salonları ve adliye binalarında yazan “Adalet mülkün temelidir.” sözü, kamu adalet dağıtıcılarına rehber olmalıdır. Mahkemeler milletin vicdanıdır.

Victor Hugo “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır” derken, Paulo Coelho, “Birinin gerçek yüzünü görmek istiyorsan, kendisine hiçbir iyiliği dokunmayan birisine nasıl davrandığına bak” demiştir.

Sonuç olarak iş, özel ve kamusal alanda pusulamız “Adalet” olursa, haksızlıkları ve hak arayışlarını ortadan kaldırmış oluruz. Siz kazanırken hiç adaleti düşündünüz mü?

“Engellere rağmen ışığa yürüyenlere, ışığa ulaşmak için çabalayanlara, insanca değerler yaratma adına mücadele edenlere ve ışık saçanlara selam olsun!…”

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın