Yazarlar

Kod Adı Metaverse

Paylaş:

Yazılımın Kod Adı Metaverse… Metaverse, yakın geleceğin yeni internet dünyası olarak ifade edilmektedir. Yeni bir dünya kuruluyor ve oyunun kuralları yeniden belirleniyor. Metaverse, 3D sanal gözlüklerle hayal edebileceğimizin ötesinde sanal bir dünya ortamı sunmaktadır. Metaverse avatarımızla alışveriş yapacağımız, sosyalleşeceğimiz, seyahat edeceğimiz, eğitim alacağımız, ticaret yapacağımız, oyunlar oynayacağımız ve para kazanabileceğimiz sanal bir dünya olarak karşımıza çıkmaktadır. Metaverse sanal evreni, insanlığa hayatın daha eğlenceli hale geleceği sanal bir dünya vadetmektedir.

Teknoloji programlarını izlemeyi ve teknoloji makalelerini okumayı çok severim. Dün akşam teknoloji programı izlerken Metaverse ile ilgili bir haber vardı ve haberin başlığı da şu şekildeydi: “ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan, blockchain tabanlı metaverse platformu Decentraland’de ofis açtığını duyurdu.”

Metaverse; hayal, hayaller ve hayal gücü demek… Hologram teknolojisiyle artık Dünyanın herhangi bir bölgesinde gerçekleşen herhangi bir etkinliğe avatarınızla katılma imkanına sahip olabileceksiniz. Küresel pazarda faaliyet gösteren Dünya markaları artık blockchain tabanlı Metaverse sanal alemine büyük yatırımlar yapmaya başlamışlardır. Uzmanlar tarafından yapılan yorum ve analizlere göre, metaverse pazar büyüklüğünün 2024 yılına kadar 800 milyar dolara ulaşabileceği öngörülmektedir.

Peki nedir bu Metaverse? Wikipedia kaynaklarına göre Metaverse:

“Metaverse veya Türkçe tabiriyle sanal evren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet‘in varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır.

Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson‘ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash‘de ortaya çıkmıştır. Metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelemiştir. Nitekim metaverse kavramı, ortaya atıldığı ilk dönemlerde aşırı abartılı ve spekülatif bir gelecek perspektifi olmakla eleştirilmiştir.

Metaverse’ü iletişim perspektifinden yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.” (Kaynak:Wikipedia)

Dünya teknoloji devleri Facebook, Microsoft, Google, Apple en büyük Metaverse yatırımcılarının başında gelmektedir. Sosyal medya devi Facebook’ un kurucusu CEO Mark Zuckerberg, Facebook şirketinin grup adının da Meta olarak değiştiğini açıklamıştır. Meta youtube kanalında yayımlanan videoda CEO Mark Zuckerberg, Metaverse ait sanal dünyayı anlatmaktadır.

İşte CEO Mark Zuckerberg’in Metaverse ait sanal Dünyayı anlattığı o video:

 

Microsoft, sanal ve artırılmış gerçeklik projesi olan Microsoft Mesh projesinin anlatıldığı aşağıdaki Metaverse videosunu yayımlamıştır.

İşte o video:

2018 yılında vizyona giren Ready Player One sinema filmi Metaverse kavramını en iyi anlatan sinema filmidir. Ready Player One sinema filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Ready Player One Filminin Fragmanı:

Yeni bir dünya geliyor, oyun kartları yeniden dağıtılıyor ve oyunun kuralları yeniden belirleniyor. Geleceğin dünyası yazılım ve kodlama üzerine kurgulanmıştır. Kripto para, robotlar, yapay zekâ ve metaverse geleceğin dünyasının teknoloji ürünleridir. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz bilim kurgu senaryolarını artık gerçek hayatımızın her alanında görmekteyiz. İlk olarak 2009 yılında hayatımıza giren kripto paranın serüvenini çoğu insan bilir, kripto paralar nereden nereye gelmiştir. Günümüzde artık tüm Dünya genelinde kripto para ekonomisi gerçeği bulunmaktadır.

Büyük veri dataları bulunan Dünya teknoloji devleri Metaverse ile insanlığın hayatını kolaylaştıracak mı? Metaverse sanal evreninde Dünya ekonomisi, teknolojisi, insanlığın sosyal hayatı ve psikolojisi nasıl şekillenecek? Metaverse insanlıkta nasıl bir iz bırakacak? Kod Adı Metaverse insanlığın yararına mı olacak, zararına mı?

Ne güzel söylemiş Manly Palmer Hall: “Mikroskop insana önemini gösterdi, Teleskop da önemsizliğini…” Peki sanal evrenin ürünleri olan VR Sanal Gerçeklik, AR Artırılmış Gerçeklik, Hologram, Yapay Zekâ ve Metaverse teknolojileri ile insanlık neyi keşfedecek?

Dünya artık değişiyor ve değişimin Kod Adı Metaverse… Sanal para, sanal dünya, sanal yaşam, sanal zekâ… Kim bilir belki de hayatımız sanal bir oyundan ibarettir!

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın