Yazarlar

Küçük şeyler huzurun adresi olmaya yetiyor

Küçük şeyler huzurun adresi olmaya yetiyor. Bu cümleyi kaç kere duyduk, kaç kere söyledik? Peki gerçekten küçük şeylerden mutlu olabiliyor muyuz? Yoksa büyük hayallerin peşinde koşarken küçük mutlulukları gözden kaçırıyor muyuz? Bu soruların cevabını aramak için bir köşe yazısı yazmaya karar verdim. Belki de küçük şeylerin ne kadar değerli olduğunu hatırlamamıza yardımcı olabilir.

Küçük şeyler derken neyi kastediyorum? Mesela, bir bardak sıcak çay, sevdiğim bir kitap, güzel bir müzik, dostça bir sohbet, güneşli bir sabah, yağmurlu bir akşam… Bunlar gibi hayatın içindeki basit ama değerli anlar. Bu anları fark etmek ve tadını çıkarmak bana huzur veriyor.

Huzur nedir? Bence huzur, içinde bulunduğumuz durumu kabullenmek ve şükretmek demek. Huzur, geçmişe takılmadan, geleceği endişe etmeden, sadece şimdiki zamana odaklanmak demek. Huzur, kendimizi olduğumuz gibi sevmek ve başkalarına da saygı duymak demek. Huzur, hayatın zorluklarına karşı direnmek değil, akışına bırakmak demek.

Küçük şeyler huzurun adresi olmaya yetiyor

Küçük şeyler nedir? Mesela, sabah uyandığınızda güneşin yüzünüze vurması. Ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızdan beklenmedik bir mesaj almak. Belki de evde yaptığınız lezzetli bir yemeği afiyetle yemek. Ya da sevdiğiniz bir filmi tekrar izlemek. Bunlar gibi sayısız örnek var. Aslında bunlar hayatımızın doğal akışı içinde olan şeyler. Ama çoğu zaman fark etmiyoruz, takdir etmiyoruz, keyif almıyoruz.

Peki neden böyle? Neden küçük şeylerden mutlu olmayı unuttuk? Bence bunun birkaç sebebi var. Birincisi, hayatın hızlı temposu. Sürekli bir yerlere yetişmeye, bir şeyleri başarmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de anın tadını çıkarmayı ihmal ediyoruz. İkincisi, sosyal medyanın etkisi. Sosyal medyada herkesin mükemmel hayatlarını görüp kendi hayatımızla kıyaslıyoruz. Bu da bizi mutsuz ediyor. Üçüncüsü, beklentilerimizin yüksekliği. Hep daha fazlasını, daha iyisini istiyoruz. Ama aslında bize yetecek kadar çok şeye sahibiz.

Bu durumu nasıl değiştirebiliriz? Nasıl küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenebiliriz? Bunu yapmanın birkaç yolu var. Birincisi, şükretmek. Eksikliklerimize değil, sahip olduğumuz şeylere odaklanmak bize iyi gelen şeyleri fark etmemizi sağlar. İkincisi, dikkatli olmak. Hayatımızda olan güzel şeyleri görmek için gözlerimizi açmak. Küçük ayrıntılara dikkat etmek, hayatımızı renklendirir. Üçüncüsü, paylaşmak. Küçük mutluluklarımızı başkalarıyla paylaşmak, onların da mutlu olmasına vesile olur.

Günün sonunda, küçük şeyler huzurun adresi olmaya yetiyor. Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenmek, hayatımızın kalitesini artırır. Küçük şeyleri fark etmek, takdir etmek, keyif almak bize iyi gelir. Unutmayalım ki büyük mutluluklar küçük anlarda saklıdır.

Ömer Köse

Bir Cevap Yazın