Video Galeri

Kuzu göbeği mantarını tanımak ister misiniz?

Kuzu göbeği mantarını yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, kuzu göbeği mantarını yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre kuzu göbeği mantarı;

“Kuzugöbeği (Morchella esculenta), Morchellaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunur, özellikle orman yangınlarında sonra sıkça rastlanır. Genelde bahar aylarında ortaya çıkar. Bahar aylarında yağışın olmaması olumsuz yönde etkiler.

Gyromitra esculenta (sahte kuzu göbeği mantarı) gibi Türkiye’de zehirli türleri ile karıştırılma riski olduğundan dikkatli olunmalıdır. Çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olacağından çiğ olarak yenmemelidir. Fransız mutfağının önemli bir öğesi olan kuzu göbeği mantarı ekonomik değeri olan ve pek çok gurme tarafından tercih edilir.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Kuzu Göbeği Mantarı; Tarih boyunca farklı kültürlerin mutfağında yer alan eşsiz bir tür… Kaç türü vardır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Kuzu göbeği mantarını yakından tanımak ister misiniz? Dünya mutfaklarının vazgeçilmezi olan kuzu göbeği mantarını yakından tanımak isteyenler için işte o video:

 

Bir Cevap Yazın