Video Galeri

Laden

Laden bitkisini yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Laden bitkisini yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre;

“Laden (Cistus creticus), ladengiller (Cistaceae) familyası içerisinde yer alan, 1 metreye kadar boylanabilen sık dallı, her dem yeşil bodur bir çalı türü.

Genç sürgünleri kaba tüylüdür. Uzunluğu 2–5 cm’ye ulaşan oval-eliptik yapraklar uzun saplıdır ve sürgünlere karşılıklı olarak dizilmişlerdir. Üst yüzü seyrek alt yüzü sık tüylüdür. Haziran-Temmuz aylarında açan 4–5 cm çapındaki çiçekler, teker teker ya da 2-3 tanesi bir arada olmak üzere sürgün ucunda yer alırlar. Açık eflatun-gül renkli taç yaprakların dip tarafları sarıdır. Doğal yayılış alanı Akdeniz çevresidir. Avrupa’nın güneyi, Türkiye doğal yayılış alanlarıdır.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen harika pembe ve beyaz renkte çiçekleri olan şifalı bir bitki… Kaç türü vardır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

 Akdeniz ülkelerinde yüzyıllardır geleneksel tıp tedavilerinin vazgeçilmezi laden bitkisini yakından tanımak isteyenler için işte o video:

 

 

Bir Cevap Yazın