Mevzuat

Menkul alım satım işlemlerinde ödemeler TL ile yapılacak

Menkul alım satım işlemlerinde ödemeler TL ile yapılacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (No: 2022-32/66)” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Menkul alım satım işlemlerinde ödemeler TL ile yapılacaktır

Yukarıda yapılan değişiklik ile Türkiye’de yerleşik kişi ve kurumların menkul alım satımında sözleşmeyi döviz ile belirleyebilmelerine rağmen ödemelerin TL ile yapılması zorunluluğu geldi.

Menkul tanımından kasıt taşınabilen herşey olup, ticarete konu tüm mal ve hizmetlerdir tebliğin yayımı tarihi olan 19.04.2022 tarihi itibariyle uygulamak üzere yürürlüğe girdi. Bu bağlamda alım satıma konu olan varlıklar için ödemeler TL ile olacaktır.

Tebliğin 8. Maddesinin dokuzuncu fıkrasının sonuna eklenen hükümle:

“Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri ve sözleşme bedeli ve sözleşmeden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak kararlaştırabildikleri taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan *menkul satış sözleşmelerinde sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunluluğu” getirildi.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022-32/66) için lütfen tıklayınız.

Bir Cevap Yazın