Video Galeri

Meşe ağacını yakından tanımak ister misiniz?

Paylaş:

Meşe ağacını yakından tanımak ister misiniz? Meşe ağacını yakından tanımak isteyenler için, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Meşe Ağacı;

“Meşe, Quercus cinsine bağlı anavatanı Güney Avrupa ve Anadolu olan bir bitki türüdür. Asya’nın batısında Türkiye, Suriye ve Lübnan; Orta ve Doğu Avrupa ile Güneybatı Avrupa doğal yayılış sahasıdır.

Palamutların 18 ayda olgunlaşması ve dikensi (kılçıksı) uçlu yaprak lopları gibi karakterleri genel özelliklerini yansıtır. 20–30 m veya daha yükseklikte, gövdesi 2 m çapında, tacı gençlikte konik yaşlandıkça genişleyen bir orman ağacıdır.

Yaprak: 6-12 x 3–5 cm boyutundaki 5-9 çiftli loplu yaprakların sinüsleri (boşluk) orta damara kadar uzanır veya ona yakın bir yerde sonlanır. Koyu yeşil yaprakların üzeri pürüzlü ve yıldız tüylüdür. Alt yüzeyi soluk renkli olan yapraklar sık tüylüdür. Küt uçlu yaprakların tabanı kesiklidir. 8-14 yanal damarlı yaprakların tüylü sapı 0.5–2 cm uzunluğunda olukludur.

Çiçek: Haziran ayında görülen sürgün tabanından çıkan kedicik tipi erkek çiçeklerin rengi sarımsı kahverenginden kırmızıya döner. 1-5’i bir arada bulunan kısa boylu dişi çiçeklerin sapı tüylüdür. 4 boyuncuğu bulunur.

Meyve: 3 cm uzunluğundaki palamut silindirik, sivri uçlu ve sapsızdır. Kadeh palamudun 2/3’nü içine alır. Saçlı uzun kadeh 1 cm yükseklik ile 1.8 çapında, ince yapılı olup pullar geriye doğru eğilmiştir. Meyve 2 yılda olgunlaşır.

Kabuk, dal ve tomurcuk: Kabuğu kalın soluk gri renkli ve çatlaklıdır. Hafif tüylü boğumlu dallar sonradan grimsi-kahverengiye döner. Yumurta biçimindeki tomurcukların kulakçıkları uzun saçlı ve kalıcıdır. Pullar kıvrımlıdır.

Yaklaşık 120000 yıl önceki buzul çağından evvel Kuzey Avrupa’da yaygındı. 18. yüzyıldan itibaren Birleşik Krallık ve İrlanda’ya yeniden getirildi. Bugün ise meşe üzerinde ağaç urları oluşturan kuşlara besin sağlar. Süs ağacı ve kıyılarda rüzgâr siperi olarak kullanılır. Odunu diğer meşelerle aynı özelliklere sahip olmasına karşın çok çatlaklı ve kolay yarılır bundan dolayı çit yapımı için uygundur. Birkaç kültivarı seçilmiştir. Bunlardan alaca yapraklı ‘Variegata’ ile büyük derin loplu yaprakları olan kültivar ‘Woden’ sayılabilir.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Meşe; kudretin, güvenin, gücün ve huzurun heybetli ağacı…. Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Meşe ağacını yakından tanımak ister misiniz? Bize yüzyıllardır dostluk eden meşe ağacını yakından tanımak isteyenler için işte o video:

Bir Cevap Yazın