Teknoloji

Microsoft’un Başarı Hikâyesi

Microsoft’un Başarı Hikâyesi. Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biridir. Peki, bu devasa şirket nasıl kuruldu ve başarıya ulaştı? Bu yazıda, Microsoft’un kuruluşundan günümüze kadar olan tarihini ve başarı sırlarını inceleyeceğiz.

Microsoft’un Başarı Hikâyesi

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 1955 yılında Seattle’da doğdu. Çocukluğundan beri bilgisayarlara ilgi duyan Gates, 13 yaşında okulunun bilgisayar laboratuvarında programlama yapmaya başladı. 1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne giren Gates, burada Paul Allen adında bir arkadaş edindi. İkili, birlikte bilgisayar dergileri okuyor ve programlama projeleri üzerinde çalışıyorlardı.

1975 yılında Gates ve Allen, Popular Electronics dergisinde MITS Altair 8800 adlı bir mikrobilgisayarın tanıtımını gördüler. Bu cihaz, kişisel bilgisayarların öncüsü sayılıyordu. Gates ve Allen, bu cihaz için BASIC adlı bir programlama dilini geliştirmeye karar verdiler. Birkaç hafta içinde BASIC’i tamamlayan ikili, MITS’in sahibi Ed Roberts ile görüştüler ve ona programlarını sattılar. Bu işlem, Microsoft’un doğuşu oldu.

Gates ve Allen, Microsoft adını kendi icat ettikleri bir kelimeden türettiler: Microcomputer Software. Şirketin ilk logosu da bu kelimenin kısaltması olan “Micro-Soft” idi. Gates ve Allen, Microsoft’u resmi olarak 1976 yılında kurduklarını duyurdular. Gates, Harvard’ı bırakarak tamamen şirkete odaklandı. Allen ise MITS’ten ayrılarak Microsoft’un baş teknoloji sorumlusu oldu.

Microsoft’un ilk büyük başarısı, 1980 yılında IBM ile yaptığı anlaşmayla geldi. IBM, kişisel bilgisayar pazarına girmeye karar vermişti ve Microsoft’tan işletim sistemi sağlamasını istemişti. Microsoft, Seattle Computer Products adlı bir şirketten QDOS (Quick and Dirty Operating System) adlı bir işletim sistemini satın aldı ve bunu MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) olarak değiştirdi. MS-DOS, IBM PC’nin standart işletim sistemi oldu ve Microsoft’a büyük gelir sağladı.

Microsoft, MS-DOS’un başarısını takiben Windows adlı grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip bir işletim sistemi geliştirmeye başladı. Windows, MS-DOS’un üzerine kurulmuştu ve kullanıcıların fare ile tıklayarak komut verebilmesini sağlıyordu. Windows’un ilk sürümü 1985 yılında piyasaya sürüldü ancak çok fazla ilgi görmedi. Windows’un gerçek çıkışı ise 1990 yılında Windows 3.0 ile oldu. Bu sürüm, daha gelişmiş grafikler, sesler ve oyunlar sunuyordu ve milyonlarca satış yaptı.

Windows 3.0’un ardından Microsoft, Windows 95, Windows 98, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows 11 gibi pek çok yeni sürüm çıkardı. Bu sürümler arasında en popüler olanları Windows XP ve Windows 7 oldu. Bugün Windows, dünyadaki bilgisayarların %80’inden fazlasında kullanılan en yaygın işletim sistemidir.

Microsoft, sadece işletim sistemiyle kalmadı; aynı zamanda Office, Internet Explorer, Edge, Bing, Skype, Outlook, OneDrive gibi pek çok yazılım ürünü de geliştirdi. Ayrıca Xbox adlı oyun konsoluyla da oyun sektörüne girdi. Microsoft’un son yıllardaki en önemli hamlelerinden biri ise LinkedIn adlı sosyal ağ platformunu 26.2 milyar dolara satın alması oldu.

Microsoft, bugün dünyanın en değerli şirketlerinden biridir. 2021 yılı itibarıyla piyasa değeri 2.2 trilyon doları aşmıştır. Şirketin başında ise 2014 yılından beri Satya Nadella adlı Hint asıllı bir yönetici bulunmaktadır. Nadella, Microsoft’u bulut bilişim, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi alanlarda öncü bir konuma getirmiştir.

Microsoft’un başarı hikâyesi, teknoloji tarihinin en ilham verici örneklerinden biridir. Şirket, vizyonu, yenilikçiliği, kalitesi ve müşteri odaklılığı ile sektördeki liderliğini korumaktadır. Microsoft’un gelecekte de teknolojiyi şekillendirmeye devam edeceği kesindir.

Kaynakça: Wikipedia

Bir Cevap Yazın