Yazarlar

Motivasyon nasıl oluşturulur?

Paylaş:

Motivasyon nasıl oluşturulur? Motivasyon, manevi duygular ile oluşturulur. Motivasyon; modern çağımızın meşhur kavramı ve insan ruhunu besleyen manevi bir güçtür…

Motivasyon kavramı sihirli bir kavramdır. Motivasyon kavramı; bir bireyi diri tutar, sabırlı olmayı öğretir, mücadeleci yapar, zorluklara karşı savaşçı olmasını sağlar ve asla pes etmemeyi öğretir. İlham kaynağı olan başarı hikâyelerinin temeline baktığımızda, motivasyon kavramı bu hikâyelerin tam da merkezinde bulunmaktadır.

Başarılar ve yaratmış olduğunuz farkındalıklar büyük bir motivasyon gerektirir. Muhteşem projelere imza mı atmak istiyorsunuz? Başarılarınızla büyük bir farkındalık mı yaratmak istiyorsunuz? İlham kaynağı mı olmak istiyorsunuz? Bu soruların hepsinin bir tek cevabı vardır: MOTİVASYON!

Harika bir hikâye anlatıcısı olan başarılı YouTuber Barış Özcan, paylaşmış olduğu bir motivasyon videosunda şöyle diyor: “İnsan üstü yetenekleri olan birisini aramıyorum. Olman gerektiği kişi olmanı istiyorum. Çünkü olman gereken kişi olduğunda, sen artık bir süper kahramansın.”

Gelin birlikte “Motivasyon” kavramının bilimsel tanımına ve kapsamına birlikte bakalım. Özgür ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Motivasyon:

“Güdü veya motiv, bireyin hareket ve davranışlarını başlatan içsel güç. Davranışa enerji sağlayan organizmanın içindeki ve çevredeki güçler olarak tanımlanır. Bireyin içsel gücü ile davranışa hazır hale gelmesine güdülenme yani motivasyon denir. Psikoloji biliminde herhangi bir şeyin eksikliğine ihtiyaç denir, bu eksikliği gidermek için bireyde dolayısıyla organizmada beliren güce ise dürtü denir.

Organizma eksikliğini hissettiği şeyi gidermek ister ve bu yönde bir davranış sergiler. Genel olarak bireyin ihtiyaçlarını yani eksiklikleri gidermek için belirli bir yönde hareket etmesine güdü denir. Güdüler ise davranışlara yol açar. Organizmanın ihtiyaçlarını gidermek için izlediği yol sırasıyla: ihtiyaç, dürtü, güdü ve davranıştır.

Psikoloji biliminde güdülenmiş organizmalar aktif olarak tanımlanmıştır. Açlık güdüsünün bireyi yemek yemeğe yöneltmesi buna bir örnektir. Organizmalar istenilen olumlu davranışlara yaklaşırken, istemediği olumsuz davranışlardan da kaçınır. Psikoloji biliminde güdüler fizyolojik ve sosyal yani toplumsal güdüler olmak üzere iki başlıkta incelenir.

Fizyolojik ihtiyaçlar organizmayı harekete geçirir, organizmayı harekete geçiren uyarılara ise fizyolojik motiv denir. Fizyolojik motivlere “dürtüler” de denmektedir. Açlık, susuzluk, uykusuzluk gibi örnekler fizyolojik güdülere örnek verilebilir. Sosyal güdüler ise toplumsal bir ortamda gerçekleşir. Sosyal ihtiyaçlar organizmayı harekete geçir, organizmayı harekete geçiren uyarıcılara ise sosyal motiv denir. Sosyal güdülere örnek olarak: başarılı olma, bir mevkide terfi etme, yücelme duygusu, güven ve hoşgörü gibi örnekler verilebilir. Çoğu zaman fizyolojik güdü ve ihtiyaçlar, sosyal güdü ve ihtiyaçlara göre daha ağır basmaktadır.”

Motivasyon kavramı, yaşamış olduğumuz hayatın bir parçasıdır. İç dünyasında motive olmuş bir bireyi ya da bir takımı hiçbir güç yıkmaz, yıkamaz… Motivasyon ruhu tam olan bireylerin takımı, maça her zaman 1-0 önde başlar ve bu takımı kimse mağlup edemez…

Motivasyon nasıl oluşturulur? İster bir birey olun, isterseniz bir takım… Motivasyon; doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiler ile oluşturulur…

Ömer KÖSE

 

 

 

Bir Cevap Yazın