Yazarlar

Onlar İz Bırakanlar

Paylaş:

Onlar iz bırakanlar, hayatımızda önemli bir yere sahip olan, bizi etkileyen, ilham veren, örnek olan, takdir eden ya da eleştiren kişilerdir. Onlar, bizim kim olduğumuzu, ne istediğimizi, neler yapabileceğimizi gösteren, bize yol gösteren, destek olan, cesaretlendiren ya da zorlayan kişilerdir.  Onlar, bizimle aynı yolda yürüyen, bizimle paylaşan, bizimle öğrenen, bizimle büyüyen, bizimle sevinen ya da üzülen kişilerdir.

Onlar, hayatımızın her anında karşımıza çıkabilirler. Belki bir aile üyesi, belki bir arkadaş, belki bir öğretmen, belki bir meslektaş, belki bir lider, belki bir sanatçı, belki bir yazar, belki bir sporcu… Onların kim olduğu önemli değil, önemli olan onların bize ne kattığıdır. Onların bize kattığı değerler, bilgiler, deneyimler, duygular, bakış açıları… Onların bize kattığı hayaller, hedefler, umutlar, motivasyonlar… İz bırakanlar, bize sevgi, saygı, güven, destek, cesaret, motivasyon, bilgi, beceri, vizyon gibi değerler kazandıran kişilerdir.

Onlar, hayatımızda önemli bir yere sahip olan, bizi etkileyen, ilham veren, örnek olan ya da öğreten kişilerdir. İz bırakanlar, belki de hiç tanımadığımız ama hayranlık duyduğumuz, başarılarıyla göz kamaştıran, fark yaratan, topluma katkı sağlayan kişilerdir. İz bırakanlar, bazen de çok yakınımızda olan, sevgimizi kazanan, bize değer veren, destek olan, yanımızda duran kişilerdir.

Onlar, her biri farklı bir alanda, farklı bir şekilde, farklı bir süreçte iz bırakmışlardır. Kimisi bilimde, kimisi sanatta, kimisi sporda, kimisi siyasette, kimisi eğitimde, kimisi iş hayatında iz bırakmıştır. Kimisi büyük çaplı projelerle, kimisi küçük dokunuşlarla, kimisi uzun yıllar boyunca, kimisi kısa bir an içinde iz bırakmıştır. Kimisi gürültüyle, kimisi sessizce, kimisi bilerek, kimisi bilmeden iz bırakmıştır.

Onlar, bizlere çok şey öğretmişlerdir. İz bırakanlar sayesinde bizler de kendimizi geliştirmiş, vizyonumuzu genişletmiş, hedeflerimizi belirlemiş ve hayallerimizi gerçekleştirmeye çalışmışızdır. İz bırakanlar sayesinde bizler de başkalarına iz bırakmaya çalışmışızdır.

Onlar, bizim üzerimizde büyük bir etkiye sahiptir. Onların sözleri, davranışları, tavsiyeleri, başarıları veya hataları bizim hayatımızı yönlendirir. Onların izleri bizim karakterimizi oluşturur. Onların izleri bizim hedeflerimizi belirler. Onların izleri bizim yeteneklerimizi geliştirir. Onların izleri bizim mutluluğumuzu arttırır.

Onlar, bizim hayatımızı zenginleştirenlerdir. Onlar sayesinde kendimizi tanırız, geliştiririz, değiştiririz. Onlar sayesinde hayata bakarız, anlam veririz, değer katarız. Onlar sayesinde yaşarız, öğreniriz, paylaşırız. İz bırakanlar, hayatımızın en değerli varlıklarıdır. Onlara minnettar olmalı, onlara teşekkür etmeli, onlardan öğrenmeli ve biz de onlara iz bırakmalıyız. İz bırakanlar, bizim için birer öğretmen, birer yol gösterici, birer dost, birer ailedir.

Onlar iz bırakanlar… Peki ya biz? Biz de başkalarının hayatında iz bırakabilir miyiz? Biz de başkalarına ilham verebilir miyiz? Biz de başkalarına yol gösterebilir miyiz? Biz de başkalarına destek olabilir miyiz? Biz de başkalarına değer katabilir miyiz?

Biz de iz bırakabiliriz. Biz de onlar gibi olabiliriz. Biz de onlardan biriyiz.

Bir Cevap Yazın