Turizm

Otellerde corona sertifikası zorunlu değil

Paylaş:

Corona virüs (COVID-19) önlemleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı uygulanacak süreçleri daha önceden açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı sertifika programı hakkında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın web sitesi olan www.tga.gov.tr adresinden süreç ile ile ilgili yeni bir duyuru yayınladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmeleri için sertifika belgesinin zorunlu olmayıp isteğe bağlı olduğunu duyurdu. Başvurmak isteyen turizm işletmeleri, yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecekler.

Sertifika Belgelendirme Süreci ve Koşulları:

1-Denetim periyodu aylık olacaktır.
2-Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.
3-Uzaktan denetim yapılmayacaktır.
4-Denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.
5-Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.
6-Denetimlerde, kriterler ile uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
7-Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
8-Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
9-Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
10-Mali teklifte Denetçi fiyatları sabit olacaktır.
11-Tekliflere belge ve etiket bedeli dahil olup ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahil edilmeyecektir.
12-Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda TL cinsinden, KDV hariç verilecektir.

Bir Cevap Yazın