Yazarlar

Projenin Kod Adı: Uzay…

Paylaş:

Projenin Kod Adı: Uzay… Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) youtube kanalından Mars gezegenine başarılı bir iniş yapan Perseverance uzay keşif aracının video görüntülerini yayımladı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı açıklamada: “Perseverance uzay aracının bugüne kadar Mars’a gönderilen uzay araçları içerisinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip uzay aracı olduğunu iletti.”

Perseverance keşif aracının Mars’a iniş görüntüleri:

NASA, başka bir videosunda ise 20.02.2021 tarihinde Perseverance keşif aracı tarafından çekilen Mars gezegeni fotoğraflarını yayımlamıştır. Perseverance uzay keşif aracının Mars’taki bulunma amacı, Mars gezegeninde yaşam izi aramaktır. Kızıl gezegene ait kaya ve toprak örneklerini toplayarak dünyaya getirmesi bekleniyor. Perseverance uzay keşif aracı, üzerinde bulunan gelişmiş kamera ve ses sistemleri sayesinde Mars gezegenine ait fotoğraf ve görüntüleri dünyamıza göndermektedir.

Perseverance uzay keşif aracının çektiği Mars fotoğrafları:

Mars

Wikipedia kaynaklarına göre Mars: “Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibaren dördüncü gezegeni. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’a ithafen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için “Kızıl Gezegen” de denir.

İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yer benzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri dünyaya çok benzemekte olup 2 adet uydusu bulunmaktadır.

Mars’taki Olimpos Dağı (Olympus Mons), Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağdır ve Marineris Vadisi (Valles Marineris) adı verilen kanyon en büyük kanyondur. Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km uzunluğunda ve 8.500 km genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay’ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündedir.”

Asırlar boyu uzay ve dünya dışı yaşam insanoğlu tarafından devamlı araştırılmış ve her zaman bilimin ilgisini çeken bir konu olmuştur. Uzay sırlarla doludur. Gizem insanlarda her zaman merak duygusunu uyandırmıştır. Geçmiş medeniyetler güneşe, aya, yıldızlara ve uzaya tarihsel ve mitolojik isimler vermişlerdir. O dönem güneşin, ayın, yıldızların ve gezegenlerin tarihsel döngülerini takip etmişler, bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçları bilimsel olarak analiz etmişlerdir. Bu araştırmaların sonuçları günümüz bilimsel çalışmalarında ve kaynaklarında halen kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilim insanları uzayı, dünyadan ve uzaydan devamlı izlemektedir. Dünyada bulunan dev gelişmiş teleskoplarla ve antenlerle uzayda bulunan hareketler ve sesler dinlenmekte, bilimsel çalışmalar için gönderilen gelişmiş uydu sistemleri ve uzay keşif araçları ile izlenip dünya dışı yaşam mümkün mü sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Dünya bilim insanları uzayda yaşamın olup olmadığı ile ilgili bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedirler.

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Mars’ta koloni kurma projesini geçmişte tüm dünya ile paylaşmıştır. Elon Musk, Mars’ta koloni kurmayı planlamaktadır. Elon Musk, Mars’ta yaşamla ilgili Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ortak projeler yürütmektedir. Yapılan bilimsel çalışmaların nereye gideceğini ve nereye evrileceğini zaman gösterecektir.

Hollywood sinemasında da uzay her zaman büyük ilgi görmüştür. Geçmişten günümüze çok sayıda bilim kurgu film senaryosu yazılmış, teknolojinin sinema sektörüne entegre edilmesi ile birlikte bilim kurgu sinema filmleri çekilmiştir. Hollywood sinemasına ait bilim kurgu filmlerinin ana teması dünyanın uzaylılar tarafından istila edilmesi, dünyaya meteor çarpması ve uzayda yaşam olmuştur.

Ülkemizde de son yıllarda uzayla ilgili bilimsel çalışmalara hız verilmiştir. Uzayla ile ilgili bilimsel projelere destek verilmeye başlanmış ve projelerin geliştirilmesi ile ilgili arge çalışmalarına başlanmıştır. Bilimsel çalışmalara ve araştırmalara örnek olarak; “Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) tarafından düzenlenen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi düzenlenmiştir.” 24 kişiden oluşan bilim insanımız Antarktika’ya giderek beyaz kıtada bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar ülkemizin bilim ve teknoloji alanında gelişmesi ve büyümesi için önemli çalışmalardır.

İnsanlığın, dünyada ve ülkemizde yürütülen bilimsel projelere ve arge çalışmaları sonucu ortaya çıkan buluşlara ihtiyacı vardır. Çıkan sonuçlar ve gelişmeler umarım insanlığın yararına olur…

Projenin Kod Adı: Uzay… Mars’ta yaşam olacak mı? Sizce uzayda yaşam var mı? Gerçekten ufolar var mı?

Sonsuz başlangıç olan uzayda neler yaşanıyor? Evrende yalnız mıyız?

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın