Yazarlar

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır. TÜİK’den alınan verilere göre 2019 yılında, istihdam edilenlerin %18,2’si tarım, %19,8’i sanayi, %5,5’i inşaat, %56,5’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

2019 yılında 5 milyon 97 bin kişi tarım sektöründe, 5 milyon 561 bin kişi sanayi sektöründe, 1 milyon 550 bin kişi inşaat sektöründe, 15 milyon 872 bin kişi hizmet sektöründe istihdam edildi. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 200 bin, sanayi sektöründe 113 bin, inşaat sektöründe 442 bin kişi azalırken, hizmet sektöründe ise 98 bin kişi arttı.

Hizmet sektörü şirketlerine; turizm, perakende satış, finans, sigorta, bilişim, taşımacılık, reklam, hukuk örnekleri verilebilir.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır doğal olarak bu sektörün temelinde insan vardır. İnsan temelli turizm sektöründe insana hizmet edilmekte olup, insan gücüne dayalı bir çalışma sistemi vardır. İnsan gücünün olduğu bu alanda hizmet kalitesinde ki farklılık da insan faktörü ile ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden turizm sektöründe oluşturulan kadroların kalifiye kadrolardan oluşması önemlidir. İşletmelerin yönetimi ekip ve takım çalışması gerektirir. Ekibinizi oluşturan çalışanlar bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Bu zincirin halka bağları ne kadar sağlam olursa o işletme o kadar başarılı olur.

Turizm sektörünün başkenti: Antalya

Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında video konferans sistemiyle “Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası” toplantısı gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıda Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun konu ile ilgili yaptığı açıklamaları:

 Antalya’da her fırsatta turizmi ve turizm pazarını çeşitlendirmeyi dile getirdiklerini belirten Vali Karaloğlu “Bugün Antalya’da turizmi çeşitlendirme adına önemli bir konuyu gündemimize alıyoruz.”

Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası Projesi olarak adlandırdığımız projemizi değerlendireceğiz. Maalesef Antalya’da turizm sadece sahile sıkışmış durumda. Deniz, kum, güneş dediğimiz öğeler ön planda ama diğer taraftan Toroslara doğru gittikçe Antalya’da muhteşem bir doğamız ve kültürümüz muhteşem bir insanımız var. Ama biz bunu turizmde çok kullanmıyoruz. Tarihi varlıklarımızı ve Coğrafyamızı turizmde değere dönüştüremiyoruz. Gastronomimizi iyi tanıtamıyoruz. Maalesef çok fazla insanımıza değinmiyoruz. Bugün yapacağımız bu çalışmayla turizmi biraz sahilden Toroslara doğru çıkarmayı hedefliyoruz. Turizm ekonomisini daha fazla tabana yayacak bir çalışmayı hep beraber sizlerle yapmaya çalışacağız” dedi. Kaynak: (https://www.turizmhotels.com/antalyada-sahile-sikisan-turizmi-toroslara-yaymaliyiz/ )

1996 yılı aylardan Ağustos, Antalya otogarı o yıllarda MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu yerde idi. Geleceği için Antalya’ya gelen ben Antalya şehrine hayran kalmıştım çünkü, bu şehir bir çok özellikleri bünyesinde barındırıyordu. Turizm sektörüne 24 yıl emeğini ve ekmeğini yemiş biri olarak Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Antalya’da turizmi çeşitlendirmeliyiz sözlerine kesinlikle katılıyorum. Antalya şehri daha çoğunu hak ediyor.

Antalya turizmi deniz, kum ve güneş sloganından kurtarılıp turizm genele yayılmalıdır. Antalya’da muhteşem bir doğa ve kültür vardır. Tarihi kaynakları ve coğrafyası turizmde değere dönüştürülmelidir. Alternatif turizm dalları olan yayla, kamp, kayak, doğa, karavan ve sağlık turizmleri ile çeşitlendirilip ekonomiye değer katılmalıdır. Ancak, ekonomiye katma değer yaratacağız diye doğaya ve değerlere de zarar verilmemelidir.

“Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Sektör olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde sözlerimi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile bitiriyorum:

“Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa orada itimat ve itaat vardır. İtimat ve itaatin olduğu yerde disiplin vardır. Disiplinin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde başarı vardır.”

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE
turizmmuhasebe05@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın