Yazarlar

Sevgili 2024 Yılı

Sevgili 2024 Yılı,

2020 yılından sonra, dünya ülkeleri ve ülkemiz garip bir döngünün içine girdi. Salgın, savaş, ekonomik kriz, enflasyon, işsizlik, yoksulluk, eğitim, sağlık, adalet, insan hakları ve demokrasi… Bu sorunların hepsi, ülkemizin ve dünyanın gelişmesini engelliyor. Son yıllarda yaşadığımız zorluklardan sonra, senin bize yeni umutlar ve fırsatlar getireceğine inanıyoruz. Bu yüzden insanlık adına sana bir mektup yazmak istedim. Neden mi?

Seni çok merak ediyoruz. Nasıl bir yıl olacaksın? İnsanlığı neler bekliyor? Sevgili 2024, umutlu musun, endişeli misin, heyecanlı mısın? Bu soruları sana sormak istiyoruz, çünkü 2020 yılından itibaren bugüne kadar dünya ve ülkemiz zor zamanlardan geçti. Hem dünyada hem de ülkemizde pek çok sorunlar yaşandı. Salgın, savaş, ekonomik kriz, siyasi gerilim ve doğal afetler… Bunların hepsi bizi yordu, üzdü, korkuttu. Ama aynı zamanda bizi güçlendirdi, birlikte mücadele etmeyi öğretti, umudu kaybetmemeyi hatırlattı.

Sevgili 2024 yılı sana bu mektubu yazarken, neler söylemek isterdim? Öncelikle, dünyanın ve ülkemizin barış, adalet ve huzur içinde yaşamasını dilerdim. Son yıllarda dünya geneli yaşanan salgınlar, ekonomik krizler, doğal afetler, siyasi gerilimler, savaşlar, terör saldırıları, insan hakları ihlalleri, mülteci krizleri, iklim değişikliği gibi sorunlar, dünyayı ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Bu sorunların çözümü için uluslararası iş birliği ve dayanışma şart. Senin aracılığınla, bu sorunların üstesinden gelmek için atılan adımları insanlık olarak övmek ve desteklemek isteriz.

Ama seninle ilgili korkularımız da yok değil. Son yıllarda yaşadığımız savaşlar, salgınlar, ekonomik krizler, doğal afetler ve siyasi gerilimler insanlığı çok etkiledi. Senin de bize böyle kötü sürprizler yapacağından endişe ediyoruz. Umarım sen daha iyi, daha güvenli ve daha huzurlu bir yıl olursun.

Senin daha iyi bir yıl olacağına inanmak istiyoruz. Belki de seninle birlikte insanlık yeni bir başlangıç yapacak. Belki de seninle birlikte daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı olacağız. Belki de seninle birlikte daha adil, daha demokratik, daha sürdürülebilir bir dünya kuracağız. Belki de seninle birlikte tüm sorunlar ortadan kalkacak.

Sevgili 2024 yılı, sana bunları yazarken insanlık adına yazıyorum. Umarım sen de insanlığı heyecanlandıracak bir yıl olursun. Umarım sen de insanlığa güzel haberler getirirsin. Umarım sen de insanlığa iyi gelirsin…

Ömer Köse

Bir Cevap Yazın