Video Galeri

Sığla ağacını yakından tanımak ister misiniz?

Paylaş:

Sığla ağacını yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Sığla ağacını ve meyvesini yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Sığla Ağacı;

“Sığla ağacı, Altingiaceae familyasından günümüzde sadece Anadolu, Amerika ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren Liquidambar cinsine ait türlerin ortak adıdır.

25–40 m’ye kadar boylanan yaprak döken kalın dallı ve geniş tepeli bir ağaçtır. İlk bakışta çınara benzerler. Yaşlandıkça, kabuğu koyulaşır ve derin çatlaklı bir görünüm alır. Elsi loplu yapraklar sürgünlere sarmal dizilmiştir.

Çiçekler küçüktür. Çiçek kurulu 1–2 cm çapında olup küre şeklinde çok sayıda çiçek kümesini bulundurur.

Meyve 2–6 cm çapında çok sayıda kapsülden oluşur ve içerisinde çok miktarda tohum bulunur. Gövdesinden çıkarılan balzam kozmetik ve eczacılıkta kullanılır. Gövdesinden çıkarılan bu balzam kapsül halinde bitkisel besin takviyesi olarak da kullanılmaktadır.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Sığla; sıcak diyarlarda kendine sulak yuvalar bulan yaşlı bir şifacı. Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Sığla yağı nasıl üretilir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Sığla ağacını yakından tanımak ister misiniz? Yalnızca ülkemize özgü endemik bir tür olan sığla ağacını yakından tanımak isteyenler için işte o video:

 

Bir Cevap Yazın