Yazarlar

Sonunu düşünen kahraman olur mu?

Sonunu düşünen kahraman olur mu? Hepimizin anılarında, çocukluğunda örnek aldığı çizgi film kahramanları vardır. Çocukluğumuzda izlediğimiz çizgi filmlerin iyi kahramanları kötü karakterlere karşı savaş açar ve finalde iyi karakterler hep kazanırlardı. Benim en çok sevdiğim çizgi film kahramanı, Temel Reis ingilizce orijinal adı Popeye idi. Temel Reis karakterinin belirgin özellikleri arasında ağzında pipo, denizci ve geniş çenesinin olmasıydı. Ispanak yiyerek güçleniyor, sevgilisi Salfinaz’ı düşmanı Kabasakal’dan kurtarıyordu. Yapılan bilimsel açıklamalarda, ıspanağın besin değeri açısından sağlığa çok faydalı olduğu, içeriğinde bir çok vitamin ve protein bulundurduğu bilinmektedir.

Çizgi film kahramanları finalde kötülere karşı hep kazanır. Peki, gerçek hayat hikayelerinde iyiler hep kazanır mı?

Sonunu düşünen kahraman olur mu?

Başarmak için sabır ve zamana ihtiyacımız vardır. Girişimci ve başarılı insanların hikayelerini dinlediğinizde zirveye tırmanışları anlatıldığı gibi kolay olmamıştır. Gerçek bir başarı öyküsü bir takım badirelerden geçerek başarı hikayesi olmuştur. Başarı hikayelerinin ardında zorluklar, problemler, maddi ve manevi sorunlar, aile veya çevre baskısı gibi faktörler bulunmaktadır. Zirveye çıkıp başarıya ulaşan insanların hayat hikayesini okuduğunuzda veya dinlediğinizde bulundukları noktaya hiç de kolay gelmediklerini görürüz. Başarılı insanlar ne yaşanırsa yaşansın kendilerine inanmış ve yaptıkları işten vazgeçmeyip sabır ile yollarına devam etmişlerdir. İşte burada derin anlamlar içeren “Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz” sloganı devreye girmektedir. Sloganda anlatıldığı gibi olmamalı, hikaye yazan kahraman her zaman sonunu düşünmeli, stratejik ve akıllı hareket etmelidir. Kahramanlık hikayesi yazıp tarihe not düşmek istiyor ise “ucuz kahramanlık” hikayelerinden uzak durmalıdır.

Girişimcilik ve başarı hikayesi yazan insanlar egosuna hiçbir zaman yenik düşmemişlerdir. Başarılı dinleyici, gözlemleyici ve uygulayıcıdırlar. Başarıya ulaşmak için sabırla ve azimle yollarına devam etmişlerdir. Çıktıkları yolda yol kazalarına uğramış olsalar bile vazgeçmeyip inatla üzerine gitmişlerdir. Bu yol kazaları onlara engin bir tecrübe katmıştır. Yol kazaları korkusu her zaman insanı büyük başarıdan alıkoyabilir. Hayatın iniş ve çıkışlarla dolu olduğunu kabul etmeli, yaşadığımız engelleri ve olumsuzlukları fırsat olarak görmeliyiz. Krizleri yönetebilirsek olayları lehimize çevirebiliriz, sonuçta insanlar çaresiz iken daha fazla üretken olmaktadır.

Ömer KÖSE

 

Bir Cevap Yazın