Yazarlar

Sorun odaklı mı? Çözüm odaklı mı?

Yaşam yolculuğunda iş ve özel hayatımızda öngöremediğimiz çeşitli sorunlarla mücadele içine gireriz. Yaşanan olaylara bakış açımıza göre, değişik refleksler veririz. Verdiğimiz reflekslerin sonucunda olumlu veya olumsuz anlar yaşarız. Yaşamımızın büyük bir zamanını iş ortamında geçirdiğimizden, iş yerinde yaşadığımız problemler bizi bazen yıpratabilir. İş hayatında yaşadığımız sorunların tamamı yine insan odaklıdır.

Sorun odaklı mı? Çözüm odaklı mı?

Soruna odaklanmayıp, çözüm arayışı içine girmez isek yaşanan sorun daha da çıkılmaz bir hal alacaktır. İnsanlara hayatı daha da zorlaştırmadan ve ızdırap olmadan çözüme gitmek için uğraşılmalıdır. Amacımızın, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğu unutulmamalıdır. Sonuca ulaşmak ve sorunu ortadan kaldırmak istiyor isek, çözüme odaklanmalıyız. Artık şu sorular ile yüzleşmemiz gerekiyor; Sorun odaklı mı olacağız? Çözüm odaklı mı?

İş yaşamında, sorun veya çözüm odaklı insanlarla gün boyunca mesai yapmaktayız. Sorun odaklı insanları davranışlarından, karakterinden veya yaşadığı sorunlara bakış açılarından kolayca tanıyabiliriz. Sorun odaklı insanlar, pozitif enerjinizi tüketebilirler. Adil davranmayıp, şov yaparak tribünlere oynarlar, çevresindeki insanları da etkileyip taraftar toplamak için her türlü davranışta bulunurlar. Bu insanlarla sorunları çözmek bir yana, bir arpa boyu ilerleme kaydedemezsiniz. Sorunu çözmek için bir araya geldiğinizde, olayları çarpıttığını ve farklı bir noktaya taşıdığını görürsünüz. Sorun içinden çıkılamaz hale gelir ve sizi de yıpratmaya başlar.

Sorunlara çözüm odaklı yaklaşan insanlar, bir an önce sonuca ulaşmak için elinden gelen bütün çabayı gösterirler. Sorun odaklı insanların tam aksine pozitif enerji yayarak üzümü yemek için elinden gelen tüm çabayı gösterirler. Sorunun çözülmesi için orada olduğunun bilincindedir, olayları abartıp daha da çıkılmaz hale getirmezler. Amaçları arasında sorun çıkarmak değil çözüm vardır. Çözüm odaklı insanlarda ego sıfırdır, gereksiz tartışmalara girmeyip sorunu çözmek için çaba gösterirler.

İş hayatında sorunların çözümü huzur, moral ve motivasyon için çok önemlidir. Problemleri çözmek yerine, mevcut sorunlara ilave sorunlar ekleyerek işi daha da çıkmaz hale getireceğimize, çözüme nasıl ulaşırım? sorunu nasıl çözerim? sorularına yanıtlar aramalıyız.

Çözüm bizim elimizde, hangi tarafta olacağız? Sorun odaklı mı? Çözüm odaklı mı?

Ömer KÖSE

 

 

Bir Cevap Yazın