Yazarlar

Teknoloji ve Yapay Zekâ Devrimi

Son zamanlarda teknoloji dünyasında baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Teknoloji dünyasında yaşanan bu baş döndürücü trafikten dolayı, Teknoloji ve Yapay Zekâ Devrimi köşe yazısını yazmak artık şart oldu.

Teknoloji ve Yapay Zekâ Devrimi köşe yazısına hoş geldiniz… COVID-19 pandemisi ile birlikte Dünya ülkeleri yeni bir düzene geçmiş ve ülkelerin rolleri yeniden belirlenmiştir. Bu düzenin adına, “Yeni Dünya Düzeni” adı verilmiştir. Yeni Dünya Düzeni sistemi içerisinde uzay, teknoloji, veri, veri toplama ve siber savaşlar geleceğin dünyasında artık çok değerli hale gelmiştir. Geleceğin dünyasında söz sahibi olmak için ülkeler ve teknoloji firmaları birbirleri ile büyük bir yarış içine girmişlerdir.

Teknoloji dünyasının ürünleri olan Bilgisayar, İnternet, Blockchain, Yapay Zekâ, Robotlar, Metaverse ve diğer teknolojiler geleceğin dünyasını inşa etmeye devam ediyorlar. Yazılımların ve uygulamaların birbiriyle olan entegrasyon çalışmaları da son sürat ilerlemektedir. Birbirine entegre edilen ve araştırma, geliştirme (AR-GE) çalışmaları devam eden Yapay Zekâ artık web sitesi yapıyor, kod yazıyor, sohbet ediyor, resim çiziyor, makale, hikâye ve şiir yazıyor… Bu durumu bazılarımız çok korkunç, bazılarımız da çok heyecan verici buluyor. Yapay Zekâ teknolojisinde yaşanan bu gelişmeler bana göre de hem korkunç, hem de heyecan verici…

Dünya teknoloji devleri OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ yazılımı Chat GPT-4, Google tarafından geliştirilen Bard AI, Microsoft tarafından geliştirilen Copilot, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ yazılımı Chat GPT-4’e entegre edilen Bing arama motoru ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’ın, nesnelerle etkileşim içine girmeye başladığı görülüyor. Teknoloji şirketleri geleceğin dünyasına yön vermek için yatırımlarına ve teknolojik çalışmalarına devam etmektedirler.

Son dönemde popüler olan OpenAI tarafından geliştirilen önemli yapay zekâ projeleri ChatGPT, GPT-4, DALL-E 2’dir. OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ yazılımı Chat GPT-4 resmi web sitesinde yapılan açıklamada: “GPT-4, her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi. Şarkı besteleme, senaryo yazma veya bir kullanıcının yazma stilini öğrenme gibi yaratıcı ve teknik yazma görevlerini sizinle birlikte oluşturabilir, anlayabilir, cevap verebilir, düzenleyebilir ve analiz edebilir.” ifadelerine yer verilmiştir. (Kaynak: https://openai.com/product/gpt-4)

Popüler Bilimin Dijital Adresi Tübitak Bilim Genç YouTube kanalında yayımlanan videoda, ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır? sorularına teknik cevaplar vermektedir.

İşte o ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır? Videosu:

İngiltere merkezli insansı robot üreticisi Engineered Arts YouTube kanalı üzerinden iki adet yeni video yayımladı. Engineered Arts, dünyanın en gelişmiş insansı robotu olan Ameca’yı üretmiş olup araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarına devam etmektedir.

İngiltere merkezli insansı robot üreticisi Engineered Arts, 31 Mart 2023 tarihinde yayımladığı videonun açıklamasında, Ameca’ya ChatGPT’de kullanılan GPT-3 ve GPT-4 modellerinin entegre edildiğini duyurdu. (Videoyu Türkçe alt yazılı izlemek için ayarlar kısmından Türkçe dil seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.)

İşte o video:

İnsansı robot üreticisi Engineered Arts, 06 Nisan 2023 tarihinde yayımladığı ikinci videonun açıklamasında:

“Ameca artık tüm dilleri konuşuyor ve tercüme ediyor. Ameca’nın, konuşması ve çevirisi için ChatGPT’de kullanılan GPT-3 teknolojisini, dil tespiti için DeepL ve sesler içinde Amazon Polly Neural ses aracı teknolojisini kullanılmıştır. Ses klonlama üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.” ifadelerine yer verilmiştir. (Videoyu Türkçe alt yazılı izlemek için ayarlar kısmından Türkçe dil seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.)

İşte o video:

Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’ın, hedefine ulaşmak için rotasını değiştirmeye, algılamaya ve atletizm sınırlarını zorlamaya başladığı görülüyor.

İşte o insansı Atlas Robot:

Microsoft YouTube kanalında, Microsoft tarafından geliştirilen ve 16 Mart 2023 tarihinde kullanıma sunulan Copilot’un tanıtım videosu yayımlandı. Yayımlanan videonun açıklamasında: “İş için yardımcı pilotunuz olan Microsoft 365 Copilot’u kullanıma sunduk. Sözlerinizi gezegendeki en güçlü üretkenlik aracına dönüştürmek için büyük dil modellerini Microsoft Graph ve Microsoft 365 uygulamalarındaki verilerinizle birleştirir.” ifadelerine yer verilmiştir. (Videoyu Türkçe alt yazılı izlemek için ayarlar kısmından Türkçe dil seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.)

Microsoft tarafından geliştirilen Copilot’un tanıtım videosu:

Konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, “Türkiye’nin İlk Yapay Zekâ Stratejisi” ile ilgili bir basın açıklaması yayımlamıştır.

İşte o basın açıklaması:

“Türkiye; zeki canlılara özgü dinamik ortamlarda karar verme, anlam keşfetme ve öğrenme gibi eylemlerin, bilgisayar veya bilgisayar kontrolündeki bir makine tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilecek yapay zekâ alanında stratejisini belirledi. Yapay zekânın yol haritası niteliğindeki, Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi (2021-2025) ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmî Gazete’de yayımlandı. Strateji, Türkiye’nin bu alandaki ilk ve en kapsamlı çerçeve metni olma özelliğini taşıyor.

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi, iddialı hedeflere sahip. Yapay zekâ alanının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya katkısının yüzde 5’e çıkarılması, yapay zekâ alanındaki istihdamın 50 bin kişiye yükseltilmesi, lisansüstü mezun sayısının 10 bin kişiye çıkarılması bunlardan bazıları. Yerli ve millî yapay zekâ uygulamalarının kamu alımlarında önceliklendirilmesi, uluslararası yapay zekâ endekslerindeki sıralamalarda Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer alması da stratejinin hedefleri arasında yer alıyor.

Stratejiye önsöz yazan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapay zekâ teknolojilerinin, küresel ekonomik yapı üzerinde internet devriminden daha büyük bir etki yaratmasının beklendiğini kaydetti. Yapay zekâ sistemlerinin ortak değerlere uygun olarak geliştirilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köklü medeniyet tecrübemizle harmanlanmış yeni bir tekno-ekonomik atılım yaparak, topyekûn insanlığa değer katma imkânımız var.” ifadelerini kullandı.

Yapay Zeka Stratejisi, 24 Ağustos’ta düzenlenecek bir tören ile kamuoyuna tanıtılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’ın katılacağı tanıtım toplantısı, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek.

KALKINMA HEDEFLERİ ARASINDA

Türkiye, yapay zekâ stratejisini hayata geçiren ülkeler arasında yerini aldı. 2021-2025 Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11. Kalkınma Planı ile 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan strateji belgesi, Türkiye’nin 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında yürüteceği çalışmalar için yol haritası niteliği taşıyor.

DİJİTAL TÜRKİYE VE MİLLÎ TEKNOLOJİ HAMLESİ VİZYONLARI

Stratejinin öncelikleri ve bu kapsamdaki amaç ve tedbirler, Dijital Türkiye ve Millî Teknoloji Hamlesi vizyonları çerçevesinde belirlendi. Dijital Türkiye; toplumsal, ekonomik ve kamusal faaliyetlerinde; dijital teknoloji, ürün ve hizmetleri kullanarak sağladığı üretkenlik artışı ve veriden ürettiği değerle küresel ölçekte rekabetçi bir Türkiye’yi hedefliyor. Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünlerini millî ve özgün olarak üretebilecek insan ve altyapı kapasitesinin geliştirilmesini hedefleyen Millî Teknoloji Hamlesi; ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı güçlendirmeyi, kritik teknolojilerde atılım sağlayacak politika ve uygulamaları hayata geçirmeyi amaçlıyor.”

“Türkiye’nin İlk Yapay Zekâ Stratejisi” ile ilgili basın açıklamasının tamamına ulaşmak için lütfen yandaki linke tıklayınız. (https://www.turizmhotels.com/turkiyenin-ilk-yapay-zeka-stratejisi/)

Teknoloji ve Yapay Zekâ Devrimi… Yeni Dünya Düzeni’ne hoş geldiniz… Teknoloji ve Yapay Zekâ Devrimi ile birlikte, Dünya ülkeleri arasındaki güç dengeleri artık değişiyor…

Ömer KÖSE

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın