Video Galeri

Trüf mantarını yakından tanımak ister misiniz?

Trüf mantarını yakından tanımak ister misiniz? T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı YouTube kanalı tarafından, Trüf mantarını yakından tanımak isteyenler için tanıtım videosu yayımlandı.

Özgür Ansiklopedi Wikipedia kaynaklarına göre Trüf Mantarı;

“Yuvarlak, koyu kahverengi meyve veren gövdeler ( ascocarps ), küçük piramidal sivri uçlara sahip siyah-kahverengi bir cilde sahiptir. Güçlü, aromatik bir kokuya sahiptirler ve normalde 10 cm’ye (3,9 inç) kadar bir boyuta ulaşırlar. 2012 yılında Dordogne’de bulunan ve 1.277 kg (2.82 lb) kütleye sahip siyah bir trüf mantarı gibi bazıları önemli ölçüde daha büyük olabilir. Etleri önce beyaz, sonra koyu renklidir. Yaşla birlikte kahverengiye dönüşen beyaz damarlarla nüfuz eder. Sporlar eliptiktir ve yaklaşık 22-55 µm’ye 20-35 µm boyutlarındadır. Koyu kahverengidir ve iri sivri uçlarla kaplıdır.”

Yayımlanan videonun açıklamasında şu ifadelere yer verilmiş:

“Tadının inceliği, kokusunun ve aromasının eşsizliği sayesinde sofralarda yeri hep ayrıcalıklı olan nadide bir mantar türü; Trüf mantarının kaç türü vardır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yayılış gösterir? Faydaları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?”

Trüf mantarını yakından tanımak ister misiniz? Trüf mantarını yakından tanımak isteyenler için işte o video:

Bir Cevap Yazın