Yazarlar

Turizm sektöründe ezberleri bozmanın zamanı geldi

Paylaş:

Ülkemiz cari açığının kapatılmasında ve ekonomi çarklarının dönmesinde turizm sektörünün katkısı büyüktür. Bundan dolayı turizm sektörü hayati öneme sahip sektörler arasındadır. Corona virüs pandemisi, tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörüne bir çok ilkleri yaşatmış ve deneyimletmiştir.

Salgın ile beraber günlük hayatımızda bir sürü yeniliklere şahit olduk. Corona virüs pandemisi kültürel, sosyal, ekonomik, eğitim ve teknoloji alışkanlıklarımızı büyük değişime uğrattı, uğratmaya da devam etmektedir.

Pandeminin başlangıcında tüm dünya liderleri “Yeni Dünya Düzeni” kavramını sıkça vurgulamışlardır. Artık dünya’nın eski dünya olmayacağını, yeni dünya düzenine geçileceğini iletmişlerdir. Yeni bir düzenin gelmesi için, eski düzenin yıkılması gerekiyor. Geçmiş tarihe baktığımızda da bu hep böyle olmuştur. Elbette dünya ülkelerinin teknoloji, ekonomi, sosyal, eğitim ve kültürel değişimleri bugünden yarına olacak iş değil, 2030 yılına kadar kademeli olarak yeni dünya düzenine geçileceği öngörülmektedir.

Elektrikli ve sürücüsüz araçların, robotların, uzayda yaşamın ve yapay zekanın konuşulduğu yeni dünya düzeninde turizm sektörünün rolü ne olacak?

Tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de corona virüs pandemisinden dolayı turizm sektöründe, ekonomik anlamda büyük gelir kayıpları yaşanmıştır. Gelir anlamında büyük kayıplar yaşayan turizm sektörü, “yeni dünya düzeni” sisteminde yine ekonomik olarak önemli bir rol oynayacaktır.

Turizm sektöründe ezberleri bozmanın zamanı geldi…

Otel işletmeleride  yaşanan teknolojik değişimlerden payını alacaktır. Örnek verecek olursak, Moley robotics firması yapay zekalı yemek yapan aşçı robot üretmiştir. Yapay zekalı robot yemek pişirmekle kalmıyor, bulaşık da yıkıyor. Yaşanan teknolojik gelişmelere bakıldığında, yakın geleceğin iş gücünün robotlar ve yapay zeka üzerine kurgulandığı görülmektedir.

İşte yemek yapan o aşçı robot:

 

İkinci örneğimiz ise sürücüsüz araçlardan; İsveçli teknoloji şirketi Einride T-Pod adı verilen sürücüsüz elektrikli kamyon modelinin testlerine başladı. Sürücüsüz olarak tasarlanan T-Pod modelinde, sürücü kabini bulunmuyor, istenirse uzaktan kontrol edilebiliyor.

Sürücüsüz çalışan kamyon, bünyesinde bulunan sensör ve kameralar aracılığıyla belirlenen rotada sürekli olarak taşıma gerçekleştirme kabiliyetine sahip. T-Pod sürücüsüz elektrikli kamyon bünyesinde 200 kw pil bulunmakta olup, yaklaşık 200 km yol gidebiliyor ve saatte 85 km hıza ulaşabiliyor. Taşıma kapasitesinin 26 ton olduğu söylenen kamyon, şimdilik kısa bir rotada kullanılmaktadır.

İşte o elektrikli sürücüsüz kamyon:

 

Teknoloji ve robotlar üzerine kurgulanan yeni dünya düzeninde, bir çok meslek dalının artık olmayacağı ve insanların işsiz kalacağı öngörülmektedir.

Peki yakın gelecekte ne olacak ?

“Yeni dünya düzeni” sisteminde yaşanacak değişimlerin olumlu ve olumsuz etkilerini hep beraber yaşayıp göreceğiz. Umarım değişimlerden dolayı ortaya çıkacak sonuçlar insanlığın yararına olur ve insanlığa hizmet eder.

Turizm sektörünü yarına hazırlamamız gerekiyor, turizm sektöründe ezberleri bozmanın zamanı geldi de geçiyor artık…

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam ediniz.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın