Yazarlar

Turizm sektöründe yaprak dökümü başladı

2020 yılı turizm sezonu tüm olumsuzluklarına rağmen bitiyor artık, turizm sektöründe yaprak dökümü başladı. Dünya genelinde yaşanan corona virüs pandemisi, tüm sektörleri ve insanlığı ekonomik ve psikolojik olarak etkiledi.

2020 yılı turizm sezonu kapanışı, önceki sezon kapanışlarına hiç benzemiyor. Corona virüs pandemisinden dolayı sektörün ilkleri yaşadığı ilginç bir sezon oldu. Konaklama işletmeleri temmuz ayı içerisinde kapılarını açmaya başladığından, normal bir turizm sezonu yaşayamadı.

2020 yılı turizm sezonu ile beraber 24. sezon sonu kapanışını yapıyorum, turizm sezon sonu kapanışları seri dizilerdeki sezon finallerine hiç benzemiyor. Her sezon kapanışında bir çok anı ve vedalaşmalara şahit oldum. Konaklama tesislerinin dili olsa da konuşsa, kimler çalıştı, kimler ayrıldı, kimler tatil yaptı, neler yaşandı, neler görüldü? Kısacası kimler geldi, kimler geçti?

Turizm sektörü emek iş gücünün yoğun olduğu bir sektör, ekonomi çarklarının dönmesinde de katkısı büyük. Turizm sektörü çalıştığım süre boyunca ne badireler atlattı, elbette bunu da atlatacak. Turizm sektörü çalışanları kışı geçirecek belki, ama arkasında nasıl bir etki yaratacak?

Pandemi süreci turizm sektörüne bir çok ilkleri yaşattı. Önce şaşkınlıkla izledik, sonra durumu anlamaya çalıştık ve sonrasında yaşadıkça deneyim ve tecrübe ettik. Elbette pandemi süreci devamlı böyle gitmeyecek, bu işler bir gün düzelecek ve her şey yoluna girecektir. Ne zaman mı? Zamanını ve olumlu, olumsuz etkilerini hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Turizm sektöründe yaprak dökümü başladı. Oteller kapılarını kapatmaya başladı artık, çekirdek kadrosu ile devam edip, sezonluk çalışanlarınıda askıya almaya başladılar. Turizm sektörüne emek veren kişilerin sektörü bıraktığına ve başka sektörlere transfer olduğuna dair haberler yoğun bir şekilde gelmeye başladı. Haklı olarak alternatifini bulan fırsatları değerlendirecektir. Umarım turizm sektörü, sektöre yıllarca emeğini vermiş turizm yöneticilerini ve çalışanlarını kaybetmez.

Acısıyla, tatlısıyla 2020 yılının bitmesine az bir süre kaldı. Umarım 2021 yılı, tüm insanlık ve turizm sektörü için mutluluğu, huzuru, sağlığı ve başarıyı beraberinde getirir.

Her son, yeni bir başlangıçtır. Yeni başlangıçlarınızın olması, yaşama sevincinizin ve umudunuzun hiç bitmemesi dileklerimle…

Yaptığımız ve yarınlarda yapacağımız haber ve paylaşımlar, turizm sektörünün daha ileriye taşınması için sunulan bir katkıdan ibarettir.

Bizi takip etmeye devam edin.

Sektörümüz hizmet sektörü, hammaddesi insandır.

Hayat Paylaşınca Güzel…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

 

Bir Cevap Yazın