Yazarlar

Turizm sektörünün beyin fırtınası yapma zamanı geldi

Paylaş:

Turizm sektörünün beyin fırtınası yapma zamanı geldi. Türkiye’nin stratejik sektörü olarak kabul edilen turizm sektörü, Corona virüs (COVID-19) pandemisi ve Rusya’nın seyahat kısıtlaması nedeni ile zor zamanlardan geçmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019 yılında turizm sektöründen 35 milyar dolar gelir elde edilmiştir. Ülkemize toplam 51,7 milyon ziyaretçi gelmiştir. Stratejik sektör olarak kabul edilen turizm sektörü yaklaşık 60 sektörle doğrudan bağlantılıdır.

Ülkemize en çok turist Rusya, Almanya ve İngiltere pazarından gelmektedir. 2019 yılı Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) kaynaklarına göre, Dünya turizm sektörü ligi sıralamasında ülkemiz 6. sırada yer almaktadır.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) youtube kanalından yayımlanan aşağıdaki videosunda, 1900-2020 yılları arası turizm sektörünün ve Dünya Turizm Örgütü‘nün tarihsel serüveni anlatılmaktadır.

İlk uluslararası turizm organizasyonları kongresi 1927 yılında Hollanda’nın şehri Lahey’de yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 1967 yılında “Dünya Turizm Yılı” ilan edilmiştir. 1976 yılında Dünya turizmine öncülük etmek için İspanya’nın başkenti Madrid’de Dünya Turizm Örgütü kurulmuştur.

Söz konusu videoda, 1951 yılında Dünya geneli seyahat eden turistlerin toplam sayısı 25 milyon iken, 1971 yılında çok hızlı bir artış göstererek 166 milyona çıktığı, 2019 yılında ise 1,5 milyar insanın Dünya genelinde seyahat ettiği görülmektedir.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili turizm sektörünü şöyle ifade etmiştir: “Dünyanın dört bir yanında, tüm kalkınma seviyelerindeki ülkelerde milyonlarca iş ve işletme, güçlü ve gelişen bir turizm sektörüne bağımlıdır. Turizm aynı zamanda doğal ve kültürel mirasın korunmasında ve gelecek nesillerin yararlanabileceği bir itici güç olmuştur.”

Turizm sektörü Dünya ülkelerinin ekonomilerine ve ülkemizin ekonomisine artık yön vermeye başlamıştır. Gelin birkaç soru sorarak yazıya devam edelim…Türkiye’nin stratejik sektörü olarak kabul edilen turizm sektörünün ülkemizdeki “Turizm Meslek Yasası” hangi aşamada?

Yıllardır sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri, akademisyenler, turizm yatırımcıları, yöneticileri ve çalışanları tarafından konuşulan, makaleler yazılan ve çok sayıda çalıştaylar düzenlenen “Turizm Meslek Yasasının” son durumu nedir?

Türk turizm sektörünün gelişimi ve sağlıklı büyümesi için bu yasa şarttır. Bu yasa ile tarafların hak ve hukuklarını garanti altına almak daha da kolaylaşacaktır. Turizm yatırımcısı mutlu, çalışanları mutlu, tedarikçisi mutlu, müşterileri mutlu, kısaca tüm tarafları mutlu olan bir sektörün sağlıklı büyümesi ve gelişmesi ülkemizin ve tüm tarafların yararına olacaktır.

Dünya başka bir yere gidiyor ve dünya yarının dünyasına hazırlanıyor, yarının dünyasını kaçırmamak için turizm sektörünün beyin fırtınası yapma zamanı geldi… Turizm sektörü salgın sonrası konumunu belirleyecek ve ülkemizin istihdam sorununa büyük bir katkı yapmaya devam edecektir…

Ömer KÖSE

omerkose@turizmhotels.com

Bir Cevap Yazın