Yazarlar

Turizm ve Metaverse

Paylaş:

Turizm ve Metaverse köşe yazısına hoş geldiniz… Kod Adı Metaverse köşe yazısı ile, “Metaverse” kavramının ne anlama geldiğini ve içeriği ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda ise, “Metaverse sanal alemi turizm endüstrisini nasıl şekillendirecek?” sorusuna yanıtlar bulmaya çalışacağım…

11-13 Mart 2022 tarihleri arasında Antalya’da, Antalya Diplomasi Forumu düzenlendi. Düzenlenen Diplomasi Forumu’nda ayrıca “Yapay Zekâ, Metaverse ve Diğer Her Şey” paneli gerçekleştirildi. Düzenlenen panelin katılımcıları tarafından, “Metaverse” kavramının gelişim süreci ve geleceği hakkında yorum ve analizler yapılmıştır.

Antalya Diplomasi Forumu’nda, “Yapay Zekâ, Metaverse ve Diğer Her Şey” panelinde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve katılımcılar, hayatımıza yeni giren Metaverse’in gelişim süreci ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

İşte o panelin videosu:
Peki gelişme ve büyüme sürecinde olan geleceğin teknolojisi “Metaverse” kavramı, ana teması insan olan turizm sektörünü nasıl şekillendirecek?

Pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte insanlık evlerine kapanmış, eve kapanmanın etkisi ile birlikte dijitalleşme hayatımızın her alanına hızlıca giriş yapmıştır. Turizm sektöründe kapanmanın etkisi ile birlikte sanal fuarlar, online toplantılar, online forumlar, online sanal müzeler ve çevrimiçi tur hizmetleri ortaya çıkmıştır.

Yakın gelecekte Metaverse sanal turizm pazarı, alternatif turizm pazarı olarak karşımıza çıkacaktır. Pandeminin getirdiği dijitalleşme süreci ile birlikte seyahat acentaları ve konaklama işletmeleri, “Teknolojik değişimlere nasıl uyum sağlayabiliriz?” sorusunun cevaplarını bulmak için arayış içine girmişlerdir. Ortaya çıkan cevabın sonucunda turizm endüstrisi dijital dünyanın teknolojileri için büyük bütçeler ayırmaya ve Ar-Ge çalışmaları yapmaya başlamışlardır.

Metaverse sanal turizm pazarı, farklı ülkelerde yaşayan insanların aynı ülkeye veya farklı ülkelere sanal alemde seyahat etmesine izin veren alternatif turizm türü olarak karşımıza çıkacaktır. Yakın gelecekte tatile gitmek isteyen bir tatilci, satın almak istediği tatil destinasyonunun avatar satış temsilcisi ile görüşüp otel rezervasyonunu yaptırabilecek ve tatilini geçireceği otelde avatarıyla dolaşma imkanına sahip olabilecektir. Tatil yapmak isteyen kişiler, hologram teknolojisi sayesinde tatillerini geçirecekleri ülkenin veya otelin herhangi bir bölümüne avatarları ile koltuklarından ulaşma imkanına sahip olacaklardır.

Yakın gelecekte turizm fuarları, oteller, seyahat gemileri, seyahat acenteleri ve diğer turizm işletmeleri ürünlerini sergilemek için Metaverse sanal alemini kullanacaklardır. Seyahat etmek isteyenler evlerinden çıkmadan, 3D görüntüleri ve hologram teknolojisini kullanarak otelleri, müzeleri ve ören yerlerini karşılaştırıp inceleyerek iki farklı şehirde dolaşabilme imkanına sahip olabileceklerdir.

3D sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip gözlüğünüzle, Dünyanın 7 harikasına seyahat yolculuğu yapmak ister misiniz? Yoksa Paris sokaklarında veya Mısır piramitlerinde gezinti yaparken, bir anda kendinizi Everest Dağı’nın zirvesinde mi görmek istersiniz! Kim bilir belki de, galaksi yolculuğu yapmak isteyenlerimiz olacak…

Metaverse, turizm endüstrisinin kurallarını yeniden belirleyecek ve seyahat sektöründe büyük değişimler yaşanacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan analiz ve yorumlara göre, Metaverse sanal aleminin gelişmesi ile birlikte yakın gelecekte yeni mesleklerin ortaya çıkacağı öngörülmektedir.

İşte yakın geleceğin bazı Metaverse meslekleri:

  • Metaverse Mimarları ve Tasarımcıları
  • Metaverse Avatar Tasarım Danışmanları
  • Metaverse Turizm Gezi Rehberleri ve Danışmanları
  • Metaverse Ekonomi ve Yatırım Danışmanları
  • Metaverse Dijital Pazarlama Danışmanları
  • Metaverse Tıp Uzmanları
  • Metaverse Dijital Hukuk Danışmanları

Günümüzde artık uzay turizmi projeleri üretilmektedir. Dünyaca ünlü dev teknoloji şirketleri, uzay turizminin gerçekleşmesi için projeler geliştirip uzay turizminde söz sahibi olmak istiyorlar. Elon Musk’ın SpaceX’i, Jeff Bezos’un Blue Origin’i, Richard Branson’ın Virgin Galactic şirketi uzay turizminin gerçekleşmesi için projeler üreten öncü dev teknoloji şirketleridir.

Kodlama, Yazılım, Hologram, Uzay, Blockchain, Yapay Zekâ, Metaverse, NFT, Kripto Para ve Robot teknolojileri geleceğin dünyasını şekillendirmeye devam ediyor…

Benim öngörüme göre Metaverse, turizm endüstrisindeki güç dengelerini değiştirip alternatif sanal turizm pazarı yaratmaya aday olacak…

Ömer KÖSE

 

Bir Cevap Yazın