Yazarlar

Turizm ve Yapay Zekâ

Turizm ve Yapay Zekâ köşe yazısına hoş geldiniz… Hammaddesi insan olan turizm sektörü, Endüstri 4.0 Devrimine ya da Yapay Zekâ teknolojisine hazır mı? Yapay olmayan zekâmızla turizm sektöründeki tüm sorunları çözdük mü? Türkiye, e-Turizme ne kadar hazır?

Şimdi diyebilirsiniz ki, hizmet ve emeğe dayalı turizm sektöründe Endüstri 4.0 Devriminin ve Yapay Zekâ teknolojisinin ne işi var? Yapay olmayan zekâmızla ülkemizi küresel turizm endüstrisinde lider konuma getirdik mi? Endüstri 4.0 Devrimi ve Yapay Zekâ teknolojisi ile turizm sektörümüzü Dünya pazarında “Şampiyonlar Ligi’ne” çıkarabilecek miyiz? Benzer soruların sayısını daha da artırabiliriz…

Turizm sektörü, tüm Dünya ülkeleri için stratejik bir sektördür. Küresel ekonomide stratejik konumda yer alan turizm sektörümüz Endüstri 4.0 Devrimine ne kadar hazır? Turizm ve Metaverse makalesi ile (https://www.turizmhotels.com/turizm-ve-metaverse/) bu sorulara cevaplar bulmaya çalışmıştım…

Wikipedia kaynaklarına göre Endüstri 4.0 Devrimi:

“Endüstri 4.0 Devrimi ya da Sanayi Devrimi terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükûmeti’ne sunmuştur. 8 Nisan 2013 tarihinde yine Hannover Fuarı’nda çalışma grubu Endüstri 4.0 raporunu sunmuştur.

Gelişmiş ülkelerde hazırlıklarına yıllar önce başlanıp hayata geçirilmeye başlanmış sanayi-teknoloji bütünleşmesidir. Üretim sektöründeki önemli endüstriyel devrimler sonrası ülkeler ve şirketler küresel boyutta yaşanan bu değişimlere ayak uydurmak zorunda kalmış ve artan rekabet koşulları arasında rekabet üstünlüklerini devam ettirebilmek amacıyla bazı stratejiler geliştirmişlerdir. Almanya’da gündeme gelen Endüstri 4.0 da bu stratejilerden birinin adıdır.“

Ülkemizde düzenlenen Turizm fuarlarında, Endüstri 4.0 Devrimi, Yapay Zekâ ve Metaverse kavramları ile ilgili artık paneller ve sunumlar düzenlenmeye başlamıştır. Turizm sektörünün en önemli fuarlarından olan EMITT 2023 İstanbul turizm fuarı, 12-15 Nisan 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İlgili EMITT 2023 turizm fuarının 3. gününde, “Metaverse ve Yapay Zekâ: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim” adlı bir sunumda gerçekleştirilmiştir.

Online seyahat web sitesi Expedia, OpenAI tarafından geliştirilen ve yapay zekâ sohbet robotu olan ChatGPT’yi Expedia uygulamasına entegre ettiklerini duyurdu.

Konu ile ilgili olarak Expedia Group Başkan Yardımcısı ve CEO’su Peter Kern yaptığı açıklamada:

“Seyahat teknolojisinde lider olarak Expedia, endüstri için temel işletim sistemini oluşturmaya, yeteneklerini sürekli geliştirmeye ve seyahat planlamayı daha hızlı, daha basit ve daha bilgilendirici hale getirmeye devam ediyor. ChatGPT’yi Expedia uygulamasına entegre ederek ve otel karşılaştırması, uçuşlar için fiyat takibi ve seyahat iş birliği araçları gibi diğer yapay zekâ tabanlı alışveriş özelliklerimizle birleştirerek, artık gezginlere mükemmel seyahatlerini oluşturmaları için çok daha sezgisel bir yol sunabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Online seyahat web sitesi Expedia örneğinde olduğu gibi, küresel pazarın önde gelen turizm ve seyahat şirketleri tarafından yapay zekâ teknolojisi uzun zamandır kullanılmaktadır. Yapay Zekâ teknolojisini, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemlerine entegre ederek veri analizleri yapmaktadırlar. Diğer teknoloji ürünleri olan Metaverse, Kripto Para, Blockchain ve Robot teknolojilerinin Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemine entegrasyon süreçleri de devam etmektedir…

Tüm şirketler ve hizmet sektörü için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çok önemli bir sistemdir. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), müşteriler ile şirketler arasında veri bankasıdır. Elinde büyük veri bilgisi bulunan şirketler müşterileri ile olan iş deneyimlerini geliştirmek, onları elde tutmak ve satış büyümesini yakalamak için bu büyük veri analizlerini kullanırlar. CRM sistemine entegre edilmiş Yapay Zekâ teknolojisi, çok gelişmiş veri analiz raporları vermektedir.

Dünyaca ünlü teknoloji devi Microsoft, yapay zekâ teknolojisini arama motoru Bing’e entegre etti ve Bing Chat’i kullanıcılarının kullanımına sundu. Arama motoru Bing’in yapay zekâ sohbet robotu olan Bing Chat’e, bu köşe yazısı ile ilgili test amaçlı “Turizmin Ekonomik Etkileri Nelerdir?” sorusunu sordum ve saniyeler içerisinde muhteşem bir cevap verdi.

Bing’in yapay zekâ sohbet robotu olan Bing Chat’in verdiği işte o cevap:

“Turizm sektörü, dünya genelinde ekonomik büyümeye katkıda bulunan önemli bir sektördür. Turizm sektörü, turizm faaliyetleri nedeniyle oluşan gelirlerin yanı sıra turizm faaliyetlerinin yarattığı istihdam ve diğer ekonomik etkiler nedeniyle ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Turizm sektörü, birçok ülke için önemli bir döviz kaynağıdır ve turizm faaliyetleri nedeniyle oluşan gelirler, ülkelerin milli gelirlerine önemli katkı sağlar.

Turizmin ekonomik etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz size yardımcı olabilecek birkaç kaynak önerisinde bulunabilirim. Örneğin, Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) web sitesinde turizmin ekonomik etkileri hakkında birçok makale ve rapor bulunabilir. Ayrıca, turizmin ekonomik etkileri hakkında birçok akademik makale de mevcuttur.”

Ülkemizin seyahat acentaları, otelleri ve diğer tüm paydaşları dijital dönüşüme ve geleceğin dünyasına hazır mısınız?

Ömer KÖSE

 

One thought on “Turizm ve Yapay Zekâ

  • Ugur SAYIN

    Genel olarak Turizm Sektörü için henüz “gizemli” ancak yaşamın tüm alanları için önem taşıyacağı belirgin bir konuyu Sektörümüz için kıymetli
    bir değerlendirme yapmışsınız. Başarılı işlerinizin sürmesi temennilerimle tur operatörlüğü dalı yanında Turizmin “Konaklama” dalında da Yapay Zekânın kendisini daha çok hissettireceği önümüzdeki süreçte analizlerinizi bekleyeceğiz.
    Şahsınızda sektörün tüm emekçilerine saygı ve selamlarımla…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın