Turizm

Türkiye’nin Tehlikeli Yolları

Dünyanın tehlikeli yollarını gezerek değerlendirme yapan www.dangerousroads.org web sitesi kullanıcıları, “Türkiye’nin Tehlikeli Yolları” listesini yapmışlar.  O halde gelin listeyi hep birlikte inceleyelim.

İşte Türkiye’nin Tehlikeli Yolları:

D-687 Yolu: Beyşehir ve Taşağıl arasındaki 148 km uzunluğundaki bu dağ yoludur.

Ağzıaçık Geçidi: Erzurum-Artvin arasında 2.248 m yükseklikteki bir dağ yoludur. 2.000 metrenin üzerinde seyreden yüksekliktedir.

Yağdonduran Geçidi: Sivas dolaylarında, 1.750 m yüksekliğe kurulmuş bir dağ yoludur. Yolun yerleştiği coğrafya o kadar soğuktur ki, bu isim verilmiştir.

Ilgazdağı Geçidi: Kastamonu Ilgaz Dağları üzerinde yer alan bu yol 1.875 m yükseklikte bir dağ yoludur.

Çukuryurt Geçidi: İç Anadolu Bölgesin’de Konya üzerinde yer alan oldukça sarp bir dağ yoludur.

Çimenli Geçidi: Erzurum’da yer alan geçit 2.335 metrede yapılmış bir yoldur.

Karasar Geçidi: Deniz seviyesinden yüksekliği 1.683 metredir. Sivas’a 96 km mesafede bir dağ yoludur.

Dallıkavak Geçidi: Erzurum’da kış aylarında geçit vermeyen 2.349 m rakımlı bu geçit. Oldukça sert virajlara ve sık sık buzlanan yollara sâhip bir yoldur.

Zigana Geçidi: Kuzey Anadolu Dağları’nda, Gümüşhane ili sınırları içerisindeki bir geçittir. Rakımı 2.032 metredir. Yer yer daralan ve keskin virajları bulunan yol, kış aylarında çok tehlikelidir.

Gölyurt Geçidi: Yine Erzurum’da yer alan 2.380 m rakımlı bir geçit. Yüksek yamaçlarda çoğu zaman bariyersiz virajlarıyla listede yerini alıyor.

Geminbeli Geçidi: Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan Sivas’ın Zara ilçesiyle Suşehri ilçesinin arasında bulunan 2.010 m rakımlı bir geçittir.

Eğribel Geçidi: Giresun’u Sivas’a bağlayan 2.200 m rakımlı Eğribel Geçidi, yaklaşık 5 dakikada kara ikliminden Karadeniz iklimine geçişi sağlıyor.

Derebaşı Virajları: Trabzon ile Bayburt illerini en kısa mesafe olan 2.035 m Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor. Karaçam mevkisindeki bölümünde yer alan 13 keskin virajın tek seferde dönülmesi mümkün olmuyor.

Bayburt – Of Yolu: Dünyanın en zorlu yollarından biridir. Yüzlerce kilometre yol bariyersizdir.

Ovit Geçidi:  Rize ile Erzurum arasında yer alan geçit 2.640 rakımdadır.

Uzungöl Yolu: Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan 1.125 m yükseklikteki bir dağ gölü yoludur.

Çamlıbel Geçidi: 2.640 m yükseklikte, Artvin ilinde bir geçittir.

Gezbeli Geçidi: Adana’nın Tufanbeyli ilçesi üzerinden konuşlanan bu yol 1.990 metrede yer alan bir dağ yoludur.

Kop Dağı Geçidi: Erzurum dolaylarında, 2.409 m rakımda yer alan bir geçittir. Aşırı yükseklik ve bölgenin sert ikliminin yanında arazinin engebesi sebebiyle de oldukça tehlikeli bir yoldur.

Kemaliye Taş Yolu: Dünyanın en keskin yollarından biridir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu yol, çeşitli tünelleri, bariyersiz yolları ve sert virajlarıyla dünyaca ünlü Guoliang Tünel’inden bile korkutucudur. 8 kilometrelik yol, 132 senede yapıldı. Sadece insan geçebilecek olan bu tüneller, yıllar sonra da araçların geçişi için genişletilmiştir.

Kuş Yuvası Geçidi: Karapınar – Gümüşkavak Yolu üzerindeki geçit yokuş yukarı, keskin zikzaklarla dolu ve dar bir geçittir. 1.401 m yükseklikte bir noktada yer alır.

Sertavul Geçidi: Karaman ile Mersin sınırlarında yer alan, Torosların eteklerinde seyreden 1.660 m yükseklikteki geçit tehlikeli bir dağ geçididir.

Kaynak: Türkiye Takvimi

Bir Cevap Yazın