Yazarlar

Var bir hayalimiz…

Hayatımızın bir anlamı olması için, bir amaç uğruna yaşamak için, var bir hayalimiz. Belki de hepimizin ortak hayali, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek. Ama bu hayali gerçekleştirmek için ne yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Bu soruların cevabını ararken, kendimizi tanımak, yeteneklerimizi keşfetmek, ilgi alanlarımızı belirlemek önemli adımlar olacaktır. Çünkü hayalimiz, bizi biz yapan özelliklerimizle uyumlu olmalı. Aksi takdirde, hayalimizi gerçekleştirmek için harcadığımız çaba, bize tatmin ve mutluluk yerine stres ve sıkıntı getirebilir.

Var bir hayalimiz…

Hayallerimiz, bize geleceğe dair umut veren, bizi motive eden, bizi kendimizi geliştirmeye iten güçlü birer duygu. Hayallerimiz olmasaydı, belki de bugün olduğumuz yerde olmazdık. Belki de hiçbir şey için çabalamaz, hiçbir şey için heyecanlanmaz, hiçbir şey için yaşamazdık.

Hayallerimiz, bize kim olduğumuzu ve kim olmak istediğimizi hatırlatan birer ayna. Hayallerimiz, bize neler yapabileceğimizi ve neler yapmak istediğimizi gösteren birer pusula. Hayallerimiz, bize neleri sevdiğimizi ve nelerden mutlu olduğumuzu anlatan birer hikâye. Hayallerimiz, bize kendimize güvenmemizi ve inanmamızı sağlayan birer destek.

Hayalimizi belirledikten sonra, onu gerçekleştirmek için planlı ve kararlı bir şekilde çalışmalıyız. Hayalimiz ne kadar büyük olursa olsun, onu küçük parçalara bölerek, adım adım ilerleyerek başarabiliriz. Önemli olan, pes etmeden, sabırla ve azimle çalışmaktır. Hayalimizin peşinden giderken, karşılaşacağımız zorluklar ve engeller bizi yıldırmamalı. Aksine, bu zorlukları aşmak için kendimizi geliştirmeli, yeni beceriler kazanmalı, farklı bakış açıları edinmeliyiz. Böylece, hayalimize yaklaşırken, aynı zamanda kişisel gelişimimize de katkıda bulunmuş oluruz.

Hayalimizi gerçekleştirmeye çalışırken, başkalarının görüş ve eleştirilerine de kulak vermek faydalı olabilir. Ancak bu görüş ve eleştirileri doğru değerlendirmek gerekir. Bazı insanlar, hayalimizi destekleyebilir, bize yardımcı olabilir, motive edebilir. Bu insanlara teşekkür etmeli, onların desteğini almalıyız. Ancak bazı insanlar da hayalimizi küçümseyebilir, bize engel olmaya çalışabilir, moralimizi bozabilir. Bu insanlara ise kulak asmadan, kendi yolumuza devam etmeliyiz. Hayalimizin sahibi biz olduğumuz için, onun değerini en iyi biz biliriz.

Son olarak, hayalimizi gerçekleştirdiğimizde, bunun keyfini çıkarmayı da bilmeliyiz. Hayatımızın anlamını bulduğumuzda, kendimize güvenmeli, mutlu olmalıyız. Ama bunu yaparken de mütevazı olmayı unutmamalıyız. Hayalimizin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etmeli, başkalarının hayallerine de saygı duymalıyız. Hayatımızın bir anlamı olması için var bir hayalimiz. Ve bu hayali gerçekleştirmek için var bir gücümüz. Unutmayın ki hayal kurmak bedava ama gerçekleştirmek paha biçilemez.

Ömer KÖSE

Bir Cevap Yazın