Teknoloji

WordPress 5.7 güncellemesi yayımlandı

Paylaş:

Dünyanın en çok kullanılan web sitesi yazılımı WordPress 5.7 güncellemesi yayımlandı. WordPress ücretsiz ve açık kaynak kodlu, çoğunlukla dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir. WordPress bazı harika, dünya görüşünüzü değiştirecek haklara sahip olduğunu GPL lisansı ile beraber gelmektedir.

WordPress 5.7 güncellemesi yayımlandı. WordPress 5.7 güncellemesi ile ilgili resmi açıklama:

“Bu yeni sürümle, düzenleyici renkleri temizler. Daha önce yapamadığınız birkaç yerde çalışmanıza yardımcı olur; en azından kodlamaya girmeden veya bir profesyoneli işe almadan. Yazı boyutlarını değiştirmek gibi en çok kullandığınız kontroller daha fazla konumda, tam da ihtiyaç duyduğunuz yerde. Ve tam yükseklikte resimler gibi basit olması gereken düzen değişikliklerinin yapılması daha da kolay hale gelir.

Artık editörün kullanımı daha kolay

Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama: artık, liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!

Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.

Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Tam yükseklikte hizalama: Hiç manşet bloğu gibi bir bloğun tüm pencereyi doldurmasını istediniz mi? Şimdi yapabilirsiniz.

Daha basit bir varsayılan renk paleti

Bu yeni modern renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor.

Renkler, her aralıkta açıktan koyuya doğru algısal olarak aynıdır, yani beyazdan başlar ve her adımda aynı miktarda koyulaşır.

Aralığın yarısı siyaha karşı 4.5 veya daha yüksek kontrast oranına sahiptir ve diğer yarısı beyaza karşı aynı kontrastı korur.

Varsayılan WordPress pano renk düzeninde yeni paleti bulun ve onu temalar, eklentiler veya diğer bileşenleri oluştururken kullanın.

Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye

Şu andan itibaren, bir siteyi HTTP’den HTTPS’ye geçirmek tek tıklamayla yapılan bir harekettir. Geçiş yaptığınızda WordPress, veritabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir. Artık avlanmak ve tahmin etmek yok!

Yeni Robots API’si

Yeni Robots API, filtre yönergelerini robots meta etiketine eklemenize olanak tanır ve API, varsayılan olarak max-image-preview: large yönergesini içerir. Bu, arama motorlarının daha büyük resim önizlemeleri gösterebileceği anlamına gelir ve bu da trafiğinizi artırabilir.

JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik

Yıllar boyunca jQuery, temel araçların yapamayacağı şekilde ekrandaki şeylerin hareket etmesine yardımcı oldu; ancak bu değişmeye devam ediyor ve jQuery de öyle.

Iframeleri geç yükleyin

Artık iframe’lerin geç yüklenmesine izin vermek çok kolay. Varsayılan olarak WordPress, hem genişlik hem de yükseklik belirtildiğinde iframe etiketlerine bir loading = “lazy” özelliği ekler.”

Kaynak: https://www.wordpress.org

 

 

Bir Cevap Yazın